Duyurular

ORTADOĞU’DAKİ YENİ DENGELERE HAZIR OLMALIYIZ!

Kıymetli Dostlarım,

Son günlerde yaşanan Ortadoğu’daki akıl almaz karışıklıklarla ilgili tüm vatandaşlarımızın farklı farklı düşünceler içinde olması bence çok normal bir durum.

Bu gibi durumlarda bizlerin aklının biraz karışık olması çok önemli bir şey değildir. Önemli olan devlet aklının karışık olmamasıdır. Süreçleri yöneten devletimizin Ortadoğu’da her gün değişen dengelere uyum sağlayabilmesi de bunun en büyük göstergesidir.

Artık her uyandığımızda yeni müttefikliklerin yeni düşmanlıkların ortaya çıkmasına hepimiz hazır olmalıyız. Ancak bu karışık denklemde şükürler olsun ki en şanslı olan biziz. Belki oyun kuran diğer güçler kadar güçlü ekonomimiz ve güçlü silahlarımız yok.

Ancak bunların hepsinden daha değerli olan (son 100 sene hariç) Ortadoğu’yu en az 300 - 400 sene yönetmiş olmamızın bilgi birikimine sahibiz. Bu birikim bizim devlet aklımız tarafından bu denklemde en iyi şekilde mutlaka kullanılacaktır.

Artık bu coğrafyada her gün kurulacak yeni dengelere ve bu yeni dengeler içerisinde yön bulabilmek için devletimizin yeni stratejiler belirlemesine hazır olmalıyız. Bizim için Rusya’nın Amerika'dan bir farkı olmadığı gibi bölge ülkelerininde arasında bence hiçbir fark yoktur. Bizim devletimizin menfaatleri bizim için öncelik arz eder.

Bazen devleti yönetenler bizlerden farklı kararlar alabilirler. Bizler duygusal davranıp eleştirilerde bulunabiliriz. Ancak dünyanın en zor coğrafyası olan Ortadoğu’da var olabilmek istiyorsak devletin ortak aklı bir karar aldığında bir strateji belirlediğinde (çok beğenmesekte) onu her ne pahasına olursa olsun desteklemeli ve arkasında durma sorumluluğunu göstermeliyiz.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

REİS SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız