Duyurular

1997 SENESİNDE ROMANYA-BÜKREŞ'TEKİ KURBAN BAYRAMI

Kıymetli Dostlarım,

TÜRK - İSLAM aleminin KURBAN BAYRAMI'nı tüm kalbimle kutluyorum. Bu mübarek günlerin tüm İSLAM alemine huzur, mutluluk, başarı, kafirlere ve zalimlere karşı ise mutlak galibiyet getirmesini YÜCE ALLAH’tan diliyorum.

Kıymetli Dostlarım,1997 senesinde ki kurban bayramında Romanya- Bükreş'te kaldığım dönemde ki bir anımı sizlerle paylaşmak isterim. Çocukluk arkadaşım olan Aykut AKBULUT, çok daha önceleri Romanya’ya gidip yerleşmiş, orada başarılı bir iş adamı olmuştu. Romanya-TÜRK İş adamları Derneği'nin o zaman ikinci başkanlığını yapmaktaydı (Daha sonraki yıllarda ise birinci başkanı oldu ve başarılı çalışmalar yaptı.).

Orada kaldığım dönemlerde ihtiyaçlarımızın giderilmesinde bize çokça faydası olmuştu. Bir gün TÜRKİYE'den,Mesut YALÇIN ve Mahir YILDIRIM isminde arkadaşlarımız,bayram ziyaretine yanıma geldiklerinde değişiklik olsun diye alışverişe gitme kararı almıştım (Yaşadığım hayatın gereği olarak uzun senelerdir alışveriş yapmamıştım.). Misafirlerimi de yanıma alarak Bükreş'te o dönem yeni yeni açılmaya başlayan büyük marketlerden birine alışverişe gittim (Çok uzun senelerdir alışveriş yapmadığım için bu olay bana değişik ve eğlenceli gelmişti.).

Alışverişi tamamlayıp marketten tam dışarı çıktığımızda, yetmiş yaşlarında olan ancak yaşadığını tahmin ettiğim sıkıntılardan dolayı daha yaşlı görünen bir ablayı fark ettim. Kendisi dileniyordu, fakat normal bir dilencinin tavırlarından ziyade şu veya bu sebeple dilenmeye son günlerde mecbur kalmış bir insanın tavırlarına sahipti (Dilenirken hiç kimsenin yüzüne bakamıyordu.).

O dönemler 5 bin dolar bozdurduğunuz zaman Romen para birimi olan Rumen Leyi'den size çokça veriyorlardı. Yaşlı teyzenin bu hali beni çok etkilediği için yeni bozdurmuş olduğumuz tüm parayı torbanın içinde bu yaşlı teyzeye vermiştim. Teyze parayı eline aldığında önce bize bakmış, sonrasında ise hristiyanlık dininin adeti olan istavroz çıkararak Romen dilinde teşekkür ederim anlamına gelen multumesc sözünü tekrar etmeye başlamıştı. Yere bakarak bu sözü o kadar çok tekrar ediyordu ve eliylede aynı hızla o kadar çok istavroz çıkarıyordu ki ben ve TÜRKİYE'den gelen misafirlerim bir taraftan şaşırmış, bir taraftan da mutlu olmuştuk.

Aykut kardeşimizin bize temin etmiş olduğu araçlara binip Bükreş içinde bir tur yaptığımızda tekrardan aynı yere gelmiştik. O zaman Bükreş'in içi idam edilen eski başkanın yaptırdığı saray ve onun çevresindeki bazı caddelerden ibaretti. Bu yüzden Bükreş'te gezinti yapmak en fazla 9- 10 dakika sürüyordu.

Aynı yere geldiğimizde yaşlı teyzenin daha önceki dilencilik yaptığı yerden daha ıssız bir yere geçerek (insanların daha az olduğu kör bir noktaya) orada halen daha istavroz çıkarmaya devam ettiğini görünce hepimiz şaşırmıştık. Artık dilenmiyor,sadece istavroz çıkarıyordu. Arabanın içinde ki bütün arkadaşlar birbirimizin yüzüne baktıktan sonra ben arkadaşlarıma çantadan tekrardan para çıkarmalarını söyledim. 5 bin dolar karşılığı Romen parası olan Rumen Leyi'yi de teyzenin yanına giderek kendisine verdiğimizde şuna inanmanızı isterimki yaşlı teyze büyük bir şaşkınlık içersinde sanki şok yaşıyormuş gibi sadece multumesc diyor ve istavroz çıkarıyordu.

Yanımda Romence bilen arkadaş vasıtasıyla özellikle tembih etmiştim. Bu paranın bir kısmıyla kendisine ev almasını bir kısmınıda bankaya koymasını söylemiştim (O dönemler Bükreş'in merkezinin biraz dışındaki evler 5 bin dolara alınabiliyordu).

Kıymetli Dostlarım, o dönem ki bayramda memleketimizden uzak olsak da başka bir dine mensup olan dilenciliğe mecburiyetten düşmüş yaşlı bir teyzenin hayatını değiştirebilmiş ve güzelleştirebilmiştim.

Dostlarım, dünyanın herhangi bir yerinde olsak bile ama maddi imkanımızla ama güler yüzümüzle mutlu edebileceğimiz insanlar olduğunu asla unutmamalıyız. Bayramları normal günlerden ayıran özellik o günlerde fedakarlık yapmamız gerekliliğidir. Tekrardan bayramınızı tüm kalbimle kutluyorum.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
oktay Gönderi no: 168313  /
oktay
Seni neden seviyoruz biliyormusun? insanlara yardim ettigin icin degil,insanlara tereddüt etmeden, gözünü kirpmadan, aninda yardim ettiginden dolayi iste senin büyüklügün burda güzel insan. Almanya dan Sevgi ve Saygilarla....
Burak Tatar Gönderi no: 168310  /
Burak Tatar
Selâmun Aleyküm Reisim, Yüce ALLAH Senden Razi Olsun Reisim ALLAHim Bizide Senin Gibi Kullarindan Eylesin İnşallah.Simdi Sedat PEKER Adının Dünyanın Pek Çok Ülkesinde Taninmasini Daha İyi Anlıyorum..Reisim Ruh Adam,Kelimeler Bulamıyorum ALLAHim Bizide Senin Gibi Yardimsever Fedakar Bir İnsan Eder İnşallah Maddi Anlamda Olmasa Bile Gülümseme Ile Mutlu Edebilme Imkanimizin Olduğu Düşüncesini Bize Daim Kılar İnşallah.Bayraminiz Mübarek Olsun Şuna Inaninki Birgün Elbette Sizde Göçüp Gideceksiniz Yüce ALLAHin Izni ile Ardinizdan Yardimseverliliginizle Adamliliginizla ve Vatanseverliginizi Örnek Alip Uygulayan Onlarca Yüzlerce Binlerce Kardeşin Gelecek Yüce ALLAHim Benide Bu Şerefe Nail Eder İnşallah.Ellerinden Öperim Reisim Iyiki Varsın Ruh Adam..'Devler Gelir Devler Gider Tek Dev Kalır O da Sedat PEKER!'
cihad taşgıran Gönderi no: 168307  /
cihad taşgıran
sayın yiğit reisim; polis asker olmak istedim olamadım,yanında fedain olmak isterim
nadir.agamirov@mail.ru Gönderi no: 168303  /
Qurban bayramınız mübarək olsun ! Allah(c.c) Sizə Dünya və axirət sevinci nəsib etsin ! (amin)
dmbyc2006a4@hotmail.com Gönderi no: 168285  /
Syn Sedat PEKER; Ben Bitlis İl Jandarma Komutanlığında Görev Yapan Komando Bölük komutanı Yüzbaşı Hasan DOMBAYCI. Şu an nöbetçi amiri olmam nedeni ile bayram namazını tüm erbaş/erlerimizle birlikte kılmış bulunmaktayız. Bitlis'ten sizlerin bayramını kutlar, selamlarımızı göndeririz. Sizi birkaç zamandır ulaşmak istiyorum. Faceden ve tiwitır dan mesaj attım. Ancak herhangi bir dönüş olmadı. Olsun ben sonkez yazayım istedim. Bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Selamlar. Hayırlı bayramlar
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız