Duyurular

ÇOCUKLUĞUMUN BAYRAMLARINDA MEZAR ÇAPALAMAK

Kıymetli Dostlarım,

Bayramların sadece beni mi yoksa bütün herkesi mi çocukluk yıllarını düşünmeye iten günler olduğunu her zaman merak etmişimdir. Yaşayan her neslin kendi çocukluğundaki bayramları özlemesi ve o dönemdeki bayramların daha güzel olduğunu söylemesi aslında merakımın da bir türlü cevabı olmuştur.

Geçmiş bayramlardan hatıralarımda yer alan en bariz şeylerden biri; mahallemizin içinde bulunan mezarlığa gelen ziyaretçi yoğunluğuydu. Mahallemizdeki işini bilen çocuklar,mezar çapalamak diye adlandırılan bir iş kolu oluşturmuş, mezarlık ziyaretine gelen ailelerin yakınlarının mezarlarını çapalayarak, su dökerek hatırı sayılır bahşişler alıyorlardı.

Bende arkadaşlarımdan kopamadığım için bayram günlerimin bir bölümünü mezarlıkta geçirirdim. Zannederim ki yapım gereği hiç kimseye yakınınızın mezarını çapalayayım mı? Diyemediğim için arkadaşlarım, ziyaretçisi olan mezarlıkları çapalarken bende çok uzun yıllardır hiç ziyaretçisi gelmemiş, harabe durumda olan mezarlıkları çapalardım (Onları güzelce temizledikten sonra ruhlarına da dua ederdim.).

Günün sonunda arkadaşlarım, kazandıkları paraları sayarken içlerinden bazıları benimle dalga geçerlerdi (hiç para toplayamadığım için). Oysaki o yaşımdayken de uzun bir yolculuğa başlangıç yapmak üzere olduğumu ve bu yolculukta bana en çok lazım olacak şeyinde YÜCE ALLAH'ın yardımı olacağını tüm kalbimle hissediyordum. Bana gülen bu arkadaşlarla kendimi kıyasladığımda onlardan, yaşadığımız hayatta her zaman çok daha başarılı oldum (Hatta şu anda onların çocuklarınında idolü durumundayım.).

Kıymetli Dostlarım, yeni yetişen nesillere, unutulan bayram değerleri ve karşılıksız iyilik yapma konularında bence bir şeyler hatırlatmak zorundayız. Yoksa bizden önceki bütün nesillerin aradığı gibi bizde çocukluğumuzdaki bayramları aramak zorunda kalacağız.

Şahsıma tekrardan gelirsek şu an yaptığım bazı uygulamalardan dolayı bazı kurnazların, bana içlerinden güldüklerini hissediyorum. Onlara şunu söylemek isterim; " Çocukken yaptıklarımdan dolayı beni saflıkla değerlendirip gülenlerle kıyaslandığımda, yukarıdaki satırlarımda da anlattığım gibi durumlarımız ortadadır (YÜCE ALLAH'ın izniyle gelecekte de şu an içinden gizli gizli gülenlerle konumlarımız çok farklı olmayacaktır.).

Bu maçında galibi ben olacağım. Onların, dünyanın bir çok yerine diktiği gökdelenler bir gün mutlaka değerlerini yitirecek, benim insanların yüreğine diktiğim gökdelenler ise nesillerden nesillere anlatılarak mutlaka var olacaklar!..

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
AHMET FİDAN Gönderi no: 166811  /
AHMET FİDAN
DoğruLarın GözLe Görülmeyen OrduLarı Vardır..Bir Umuttur YAŞAMAK REİSİM SAYGILAR..
baran şeref Gönderi no: 166745  /
baran şeref
Reis abi küçük yaşta yaptığın bu onurlu davranışla seninle bir kez daha gurur duydum.Parayla kazanilamayacak şeyleri onur ve haysiyet gibi, küçük yaşta küçük ama kocaman yureginle kazanmışsın.Ne mutlu seni doğuran anaya..
ŞÜKRÜ PALA Gönderi no: 166731  /
ŞÜKRÜ PALA
Doğarken ağLadığımı , Yaşarken anLıyorum… BİR UMUTTUR YAŞAMAK.....sedat abi sevgi ve saygılarımla .....
Burak Tatar Gönderi no: 166727  /
Burak Tatar
Selâmün Aleyküm Reisim Hayirli Sabahlar, Reisimin Yazinizi Okuyunca Bir Kez Daha Anladim ki Boşuna Ruh Adam Denilmiyor.Almis Oldugunuz Hayir Duâlariyla Gönül Rahatlığıyla Inanıyorum ki Gelecekte de Galip Siz Olacaksınız Ve Jan Darlek Gibi 500 Sene Beklemenize Gerek Bile Kalmadan Değeriniz Yüce ALLAHa Şükürler Olsunki Şimdiden Anlasilmistir ve Anlasilmaya da Devam Etmektedir.ALLAH Senden Her Daim Razı Olsun.Reisim Yarin İçin Olan Düğünun Bugün Kinasinda Var Olacağım inşallah Yarinda Düğünde Bizi Varliginizla Yalniz Birakmazsiniz..Ellerinizden Öperim Reisim.Bir Umuttur Yasamak!
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız