Duyurular

SAKARYA RUHUNU TAM OLARAK 1989 YILINDA ANLADIM

Kıymetli Dostlarım;

Ben aslen Kafkas asıllı Karadenizli bir Türk ailesinin çocuğuyum. Benim büyüklerim geçmiş yıllarda Rize’den Sakarya’ya gurbete gelmişler. Bende Sakarya’da doğmuşum. Daha sonrasında ise 5 yaşımda ailece İstanbul’a taşınmışız. (Ancak aile büyüklerimin mezarları Adapazarı’nda olduğu için düzenli olarak Adapazarı’na kabir ziyaretlerine giderim.)

Hem doğduğum yer olması, hem de aile büyüklerimin bu topraklarda gömülü olmasından dolayı, bu topraklara karşı her daim özel bir bağlılığım olmuştur. Tabiki memleketim olan Rize ile beraber. Ancak ben Sakarya’da doğmuş olmamın etkisini, yani bunun bir ruhu olduğunu ilk defa 1989 senesinde ciddi bir şekilde hayatımda hissetmiştim.

1989 senesinde gençlik olaylarıyla ilgili bir kaç arkadaşımla beraber göz altına alındığımda bölük komutanı tarafından çok kötü uygulamalara tabi tutuluyorduk. Bölük komutanı karşı siyasi görüşe sahip olduğunu neredeyse açık bir şekilde bize hissettirerek baskı yapıyordu. Bize nezarette su bile verilmesini yasaklamıştı.

Gündüz nöbeti bittikten hemen sonra gece nöbetçileri geldikten (Kısa bir zaman sonra) nezaretin kapısı açıldı. Bir nöbetçi asker elinde soyulmuş meyveler olan bir tabakla nezaretin kapısından içeriye bir adım atıp ismimi söyledikten sonra meyve tabağını bana uzattı. Bende aklıma herhalde dışarıdaki tanıdıklarımız daha üst rütbeli bir komutan bulup bölük komutanına etki yaptılar, bu sayede meyve geldi, diye düşünmüştüm.

Nöbetçi askere; ‘’meyveyi komutan mı yolladı?’’ diye sordum. Kendisi ise; ‘’hayır ben ikram ediyorum.’’ dedi. Cevaben bende ona; ‘’Komutanın emrinden galiba haberin yok.’’ dedim. ‘’Bize su bile verilmeyeceğini söyledi.’’ Kendisi ise bana tekrardan cevaben; ‘’Yoo hayır, bu emirden haberim var. Ben yine de veriyorum. Siz bunu alıp nezarette yiyin, sonra kimse yokken tabağı bana verirsiniz.’’ dedi.

Ben şaşkın bir halde kendisine; ‘’İyi ama arkadaşım bu tabak yakalanırsa senin askerliğin bitmez. Sen neden böyle bir şey yapıyorsun?’’ diye sorunca; ‘’Nezarethane defterini incelerken senin Sakaryalı olduğunu gördüm. Komutanın böyle emri olsa da ben yine de sana ikramda bulunmak istedim.’’ dedi.

Ben kendisinin suratına bakarak meyve tabağından sadece küçük bir dilim aldım. ‘’İkramını kabul ediyorum. Bu beni çok mutlu etti. Ancak o tabağı alamam. Lütfen sende nezaretin dışına çık ki birisi falan gelir gerçekten sıkıntı yaşarsın.’’ dedim. Kendisi bana cevap olarak tekrardan; ‘’Fark etmez toprağım.’’ dedi.

Aldığım bir dilim meyvenin bir parçasını bir arkadaşa, diğer parçasını ise diğer arkadaşa verdim. Kalanını da ağzımı tatlandırmak için ben yedim. Tabiki arkadaşlarım meyve tabağını almadığım için bana kızdılar. Ancak Sakaryalı o asker arkadaşın samimi duygularını asla risk edemezdim. (Akabinde yaşadığım bu olayı gece boyunca nezarette sabaha kadar oturarak düşündüm.)

O günden sonra Sakarya’da doğmuş olmanın bir ruhu olduğunu, ayrıca da atalarımın Rize’den gurbete çıkmak için neden o toprakları seçmiş olduğunu çok daha iyi anladım.

Ve tabiki üstad Necip Fazıl Kısakürek’in, koskoca bir milletin kaderini Sakarya Irmağı’yla benzeştirerek o muhteşem şiirinde neden anlattığını da çok iyi anlamış oldum.

Dün şahsıma layık görülen hizmet nişanı törenine katılan on binlerce hemşerime tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Törene katılmamaları için kendilerine yapılan tüm baskılara rağmen, törene katılarak beni onurlandırdılar. Yüce Allah’da inşallah onları onurlandırsın.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
NECMETTİN ÇİÇEK Gönderi no: 165480  /
NECMETTİN ÇİÇEK
Çok kıymetli abim senin yüreğinin temizliğinin karşısında söylenecek söz bulup satıra yazmak oldukca zor.Fakat şunu çok iyibiliyor ve tastik ediyorumki sen bu dünyaya sebepsiz gelmedin.ALLAH SENİN VE SEVDİKLERİNİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.Ben SAKARYA/SAPANCA. HACIMERCANLI HARUN OĞLU NECMETTİN İSTANBUL MALTEPE 'de ikamet ederim.Saygısızlık olarak görme abi inşallah bigün evime çay içmek ve yemek yemek için beklerim.
Abdullah CİBİL Gönderi no: 164922  /
Abdullah CİBİL
Sayın Büyük Abim Biliyorum suan belki sesimi duyuramam sana ama bi ümit senle konuşmak istiyorum inan buna senin gibi hayatın her yüzünü görmüş yaşamın her zorluğunu çekmiş insanların menfeaatleri için neler ettiğini en yakından gören insansın elbette büyük abim satırlarım bunlarla ibaret değil ama senden bi ümit eğer bana konuşma şansını verirsen çok mutlu edersin saygılar sevgiler allah bizi vatan aşkından bayrak aşkından ve en önemlisi din sevdasındanmahrum bırakmasın...
yasar_k@live.nl Gönderi no: 164877  /
slm, kandiliniz mubarek olsun, sakaryanin gururusun REIS! ustun sevgi ve saygilar BIR UMUTTUR YASAMAK.. yasar karakas 54
Mert Dogan Gönderi no: 164876  /
Mert Dogan
Selamın Aleyküm REİS'im..Nasılsınız ? Reis'im geçengün websitenizdeki ziyaretçi sayfanıza tarafımdan bir rica mektubu yazmıştım..Kars Kafkas Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı 4.sınıf Ögrencisiyim..Haziran ayında (tahmini tarih 14 haziran ) kep törenimiz var.Müsait olursanız Gelir misiniz ? Ben Aydın'lıyım,Annem Babam uzak oldugu için gelemiyorlar ki maddi imkanlarımız da buna el vermiyor,Sizden Ricam O mutlu günümüzde yanımızda olmanız..Ayrıca Türkiye genelinde Elinizden geldigince Türbe Ziyaretlerinde bulunuyorsunuz,Eger Teşrif ederseniz,bizlere sizinle beraber türbe ziyaret etme imkanı bahşetmiş olursunuz..Ayrıca buradaki kendini bilmez kötü insanlarda bizim yanlız olmadıgımızı görmüş olurlar..Mail'imi görür müsünüz geri Döner misiniz bilmiyorum..Şimdiden Çok Teşekkürler..Rabbim Size Saglıklı Mutlu Huzurlu Uzun Ömürler Versin İnşALLAH..TÜRK Milleti'nin size ihtiyacı var..ALLAH'ım yar ve yardımcınız olsun..Saygılarımla.. Mert DOGAN..
ERKAN ÇALIŞ Gönderi no: 164874  /
ERKAN ÇALIŞ
selam eder adapazarında sizin huzurunuza çıkamadığım için çok üzülerek sizden bi konuda yardım istiyorum
 Yakup Cemil Gönderi no: 164868  /
Yakup Cemil
Reis sen gariban dostu yetimlerin babası olmuşsun Bu sevgi boşuna değildir elbet Bir Umuttur Yaşamak..!
TUĞRUL AKDAĞ Gönderi no: 164861  /
TUĞRUL AKDAĞ
REIS IM SENI BILEN BILIYOR GECMISTE YASADIGIN TECRUBELERINI DAHA COK ACIKLARSAN BIZ GENC KARDESLERINE YOL GOSTERICI OLURSUN SAYGILARIMLA.
ofisgida_ahmetakgun@hotmail.com Gönderi no: 164859  /
Allah seni varetsin aslanım
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız