Duyurular

Çocukçu Cuma

Kıymetli dostlarım,

Cezaevlerinde yaşanan işkenceler ve cinsel saldırılar gibi konularla ilgili birçok arkadaşımızdan düşüncelerimi paylaşmam yönünde iletiler alınca bu paylaşımı hazırlamak istedim.

Ancak öncelik olarak birçok arkadaşımızın merakını gidermek adına şunu belirtmek isterim. Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımda yazdığınız tüm iletileri sizler inanmak istemesenizde ben gerçekten okuyorum. Dış dünya ile fazla bir ilgim olmadığı için (sokağa çıkıp gezmek anlamında) sizin yazdıklarınızdan yaşadığım toplumu daha iyi öğrenebiliyorum. Birçok arkadaşımız cevap yazmam için ısrar etmekteler. Bazılarına yazıp, bazılarına yazmadığımda adaletsizlik olacağından bu yönde bir uygulama yapmıyorum. Ancak çok uzun süredir yazan bazı arkadaşlara sayfa yöneticileri vasıtasıyla selamlar söylediğim doğrudur.

Çocuk ve gençlik cezaevlerinde bu tip hadiselerin olmasını engellemenin tek yolu orada yatan evlatlarımıza şu veya bu sebeple öğrenemedikleri kutsal dinimizi, onurlu Türk kültürümüzü öğrenmelerini sağlamaktır(Bunlar ruhen yapılacak şeylerdir.). Fiziken de her ne olursa olsun tekli koğuşlar yapılmalıdır. Sadece kimlikte yaşı küçük yazdığı için aslında 19 yaşında olan iri bir gençle 14-15 yaşında fiziki güç olarakta zayıf bir çocuğu yan yana koyduğunuzda yukarıda söylemiş olduğum gibi manevi değerleri bazı kişilerin eksik olduğunda maalesef ki bazı zamanlar bu tip şeyler yaşanmaktadır.

Ben sizlere okuduğunuzda gerçekten inanmayacağınız geçmişte yaşanmış bazı şeyler anlatmak isterim. 1989 yılında Bayrampaşa cezaevinde yatarken cezaevi Baş gardiyanına (yani tüm gardiyanların başına) neden “Çocukçu Cuma” dendiğini sorduğumda insanlar tebessüm ederek, Cuma dayının ufak çocuklara ilgisi ile ilgili çok hikayeler anlatılır, diye gülmüşlerdi.

Ancak diğer taraftan devletin gücü elinde olduğu içinde bütün herkes ondan çekinirdi(ben hariç). Daha önceki yazımda belirttiğim gibi Dev-Sol’un toplu davaları görüldüğünden sağ görüşlü mahkûmları damatlar koğuşu adında bir yerde toplamışlardı. Daha sonra benim orada yaptığım uygulamalar ve koğuşun kapısına ayakkabı boyasıyla “Sağ siyasi koğuş” yazmamla o koğuş, sağ siyasi koğuş olarak anılır ve tanınır olmuştu.

Bizden hemen sonraki koğuş, mutfak koğuşuydu. Daha sonra üst kattaki koğuşlarda iş yurtları olarak anılan yerlerdi. Bir gün sabah sayımından önce benim bu tip olaylara karşı çok sert yargılarım olduğunu bilen bir arkadaş, sayım öncesi beni uyandırarak, karşı mutfak koğuşunda bir hareketlilik var, galiba bir şeyler olmuş dediğinde hemen yataktan kalktım. Serbaş gardiyan Cuma’nın hemşerisi ve tanıdığı olan bazı kişiler ufak bir çocuğa tecavüz etmeye kalkmışlar. Çok ses çıkınca görevli gardiyanlar gelip, sessizce olayı kapatacaklarken, benim haberim oldu.

Takdir edersiniz ki ondan sonra ortalık karıştı. En önce bahçe kapısını açtırmak istedim açmadılar. Daha sonra koğuşun camlarını kırmaya başladım. Tabi bizim geri kalan tüm koğuş uyanınca, koğuş kapısını patlatmalarını söyledim(Koridoru işgal edip, yan koğuşa geçmek için.). Bu meyanda da ben, sinirle oradaki gardiyan arkadaşların hepsine kendimi kaybederek sizin evladınız, yeğeniniz yok mu? Diyerek ağır hakaretlerde bulunuyordum. Hiç unutmam, Samsunlu bir gardiyan vardı. “Reis, bize niye küfür ediyorsun?” dedi. Bende ona ‘Oğlancıları elimizden kurtarmak için gizli operasyon yapıyorsun. Bu yeterli değil mi?’ Diye bağırdığımda, Samsunlu o gardiyan arkadaş, tecavüze kalkanlara (Serbaş gardiyan Cuma’nın arkadaşları oldukları halde) bu şahıslara öyle bir vurmaya başlamıştı ki gerçekten ben bile hayret etmiştim.

YÜCE ALLAH biliyorya ben hiç böyle bir tepki beklemiyordum. Samsunlu gardiyan arkadaş iri bir arkadaştı. Ancak bu kadar güçlü olabileceğini bende gerçekten hiç tahmin etmemiştim. Ettiğim küfürlerden dolayı diğer gardiyanlarda hiç müdahale etmedikleri için Samsunlu gardiyan her üç şahsıda duvardan duvara vurarak, komaya sokmuştu.

Bu olayın yaşandığının hemen ertesi günü bayramın ilk günüydü. Eski cezaevi adetlerine göre ilk olarak Başsavcı bayram sabahı gelerek, mahkumlarla bayramlaşırdı. Ben koğuş olarak, bayramlaşmaya çıkmayacağımızı ilettiğimde Başsavcı : “Neden çıkmıyorlar?” demiş. Benimle görüşmek istediklerini bana söylediklerinde koğuştan çıkarsam beni başka bir cezaevine yollayabilirler diye düşündüğüm için başka bir arkadaşı yolladım. Gerekçemizi Başsavcıya iletmiş arkadaşımız. 18 yaşından küçükler iş yurtlarında çalıştırıldığı için cinsel saldırılara uğruyorlar. Bu kararı protesto etmek için çıkmıyoruz dediğinde il Başsavcısı, Cezaevi Müdürü’ne dönüp böyle bir uygulamanın olup, olmadığını sormuş.

Cevap olarakta şu an ki uygulama bu yönde cevabını alınca da Başsavcı bu konu ile ilgili Adalet Bakanlığı’na kanun uygulaması değişikliği için yazı yazacağını ancak yazının cevabı gelene kadar da bundan sonra 18 yaşından küçüklerin büyüklerle beraber iş yurtlarında kalmalarının yasaklandığı yönünde cezaevi müdürlerine hem sözlü hem de yazılı talimat vermişti. Başsavcı’nın, Bakanlığa yazdığı kanun değişikliği yazısının üzerine olumlu cevap geldiğinde kanunda uygulama değişikliğine gidilip, 18 yaşından küçük hiç kimse bir daha büyüklerle iş yurtlarında çalıştırılmadı.

Tabi ki her yapılan güzel çalışmanın bir cezası mutlaka olur. Hatırlarsanız daha önceki paylaşımımda tahliyeme bir gün kala infazımın yanmasına sebep olan olaydaki (eşini zorla pazarlayan yemek ortağımın şişlenmesi olayı) ilk tutanağın altında Baş gardiyan Cuma’nın imzası vardı. O tutanağı bir başkası tutmuş olsaydı, mutlaka ki kurtarılabilmem için bir açık bırakılırdı. Ancak çocukçu Cuma tuttuğu o tutanakla hayatımın 1,5 senesine engel olmuştu.

Ancak gönlünüz rahat olsun gençlik olaylarından dolayı 2-3 sene sonra tekrardan tutuklanıp, Bayrampaşa cezaevine gelmiştim, tabi bu sefer şartlar değişikti. 23 yaşlarındaydım, çok daha güçlüydüm. Cezaevine girer girmez, bu çocukçu Cuma’yı ser başkanlıktan almazsanız, “Bunu öldürttürürüm.” demiştim. Onun yerine Ali Yardiyan isminde alevi kökenli bir gardiyanı Serbaş gardiyan yaptılar. Söylemekten şeref duyarım ki Serbaş gardiyan olmasında en büyük etki bana aittir. Ali Yardiyan’ın Serbaş gardiyan olmasından sonra cezaevinde bir daha bu tip olaylar yaşanmadı. Cezaevinde yatarken, Ali dayının hasta olduğunu duymuştum. Avukatlarımı hemen kendisine ziyarete yolladım. Şerefli bir adamdır. Sağlığının düzelmesi için kendisine her zaman dua ederim.

Tabi hepiniz Baş gardiyan Cuma’yı merak ediyorsunuz. ALLAH’a şükürler olsun ki onunda öldüğü haberini aldım. Yattığı o toprakların onu kabul ettiğinden çok büyük şüphelerim var. YÜCE ALLAH’ın azap meleklerinin onunla özel olarak ilgileneceklerini tahmin etmek için onun yaptığı iğrençliklerinin %1’ini bilmenin bile yeterli olacağını düşünüyorum.

NOT: Kıymetli dostlarım, 25 Şubat’ın gecesinde Karabağ’da Azeri Türklerine karşı soykırım gerçekleştiren Ermenileri ve onlara yardım eden Rus askerlerini nefretle kınıyorum. YÜCE ALLAH’ın laneti onların üzerine olsun. Katliama uğrayan şehitlerimize YÜCE ALLAH’tan rahmet diliyorum.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
chikoinegolkofte@gmail.com Gönderi no: 160535  /
Selamunaleykum abi ben adapazarı hendekten rahmetli nihat dincerin torunu kadir hakan güne bugüne kadar size ulaşmak nasip olmadı .Abi ben devletimin yatiliokulunda büyüdüm bizim anamız babamız devlet oldu .Ben şunu diyeceğim abi benim gibi yokluk içinde büyüyüp bu maddi ve manevi bu yaşlara gelmiş çok Allah dostu arkadaşım oldu hepsi iyi yerlerde bizler hep içimizde nerde garip görsek nerde ihtiyaç sahibi görsek cebimizde olanı veren insanlarız şükür ne kadar yeni insan sokarsak hayatımıza o kadar bencil oluyor hayat benim gibi bir yetimin parasını konya gibi bir yerde göz göre elkoyduklari gibi ben Rabbimden dilerim ki bu dünyada kim bir yetimin kim bir garibanin kim yolda kalmışın yanında durursa Rabbim ona hep en hayirlilarini nasip etsin inşallah,Rabbim seni ve aile ni her daim kötülüklerden düşmanlarından korusun abi Allaha emanet ol abim saygılarımla .K.H.G
Utkn Gönderi no: 160465  /
Utkn
Okuyup göz yaşına boğuldum Allah düşürmesin ama keşke caycın olsaydımda hep yanında olsaydım...
esataltunay1@gmail.com Gönderi no: 160390  /
bir konuda size ihtiyacım var bana geri dönseniz çok sevinirim
esataltunay1@gmail.com Gönderi no: 160389  /
bana ulaşırsanız çok sevinirim bir konuda size çok ihtiyacım var
syorulmaz58@gmail.com Gönderi no: 160364  /
Sizinle konusmak istiyorum bi konudada yanimda olmanizi isterim tsk
sinan Gönderi no: 160361  /
sinan
eyer mümkün se allah rızası için lütfen seni bikere görim bir röportajında sordular ya sana neden hep gülüyosun diye sende herkese karşı dimdik olduğnu gostermek için bdedin bende aynısını yapmaya çalışıyorum mümkünse lütfen seni çok ama çok gormek isterim
sinan Gönderi no: 160360  /
sinan
sayın abim senin le görüşmek azda olsa yüzün görüp sohbet etmek isterim senin gibi insan gelmez bu ülkeye bu millete inşallah bu mesajı okursun inşallah çok ama çok seni gormeek isterim hemde çok BİR UMUTTUR YAŞAMAK ADAMLIK ZORDUR ONU TAŞIMAK onu da sen hakkını vererek herkese inat dimdik.
nur nurcan Gönderi no: 160300  /
nur nurcan
ya siz ne güzel bir adamsınız ne güzel bir insansınız ben sizi yılardır boşuna sevmedim bu kadar yılardır takip ederim dinlerim sizi röportajlarınızı düşüncelerinizi ideollerinizi bnm hayranlığım bunlar üsteki yazınızı okudum kin nefret öfkeyle gözyaşıyla bazen üzülürüm düzgün dürüst olmaktan çünkü hep mutsuz olurum bu yapımdan dolayı hep üzülen kıralan ben olurum bazı insanları gördükçe tanıdıkça sonra sizler gib insanları yaptıklarını okudukça gördükçe tekrar umut doğar içme yok bu dünyanın düzeni bu kadar bozuk değil böyle kötülüğü karşı mücadele eden yiğitler var der umut doğar içime sevinirim iyiki varsınız iyiki mevlam yaratmış sizin gibi insanları allahım her daim yanınızda olsun sizi ve ailenizi korusun
Burak Erkuloglu Gönderi no: 160290  /
Burak Erkuloglu
Ulkemizin egitim eksikligi yillardir tartisilmis ve bilinen meselesidir ama egitimde onceligin hangi alana verilmesi gerektigi bence hala tam olarak anlasilamamis ve geregi yapilmamistir. Sayin Sedat reisimizin de dedigi uzere son yarim yuzyilda din cahili bir millet haline gelmemiz her isimizi zorlastirmistir . Allah tan dilegim bu konuda gerekli buyuklerimizin dinimizin guzelliklerini yeni nesillere aktaracak guzel bir egitim sistemi kurmalari her alanda bizi ileri tasiyacaktir ." Mutlulugun sirri bilgelikte , bilgelikte Allah in sozunde " Allah milletimizi ve onu seven ve dua edenleri korusun ...
emine_soylu@hotmail.com Gönderi no: 160273  /
selamin aleykum sedat abı once senın gıbı reyısımız oldugu ıcın allaha cok duacıyız abı ben cok madurum ne olur bana acıl yardım abı ne olur abı senı gormek o kadar zorkı abı ne olur ben arayın abı beykoza cok geldım bulamadım abı saygılar abı bu ucuncu mesajım abı ne olur bana ulasın abı
ramazan satıcı Gönderi no: 160264  /
ramazan satıcı
GÜLÜŞÜNE kurban olduğum CAN REİSİM. Yüce ALLAH başkasının namusuna hasiyetine malına el ve dil uzatanları bu dünyada ne öbür dünyada yer mekan nasip etmesin her türlü azapları nasip etsin inşallah. REİSİM ALİ YARDİYAN dayıya Yüce ALLAH şifasını eksik etmesin her daim yar yardımcısı olsun inşallah. Değerli REİSİM Yüce ALLAH MERYEM annama AHMET amcama rahmetli CELAL abime ahirete göçmüş geçmişlerine sevdiklerine gani gani rahmet eylesin mekanları cennet aziz ruhları şad olsun inşallah. Değerli ellerinden hürmetle öperim Yüce ALLAH'A emanet ol DOĞRULARIN GÖZLE GÖRÜLMEYEN ORDULARI VARDIR CAN REİSİM
Gültekin Oran Gönderi no: 160258  /
Gültekin Oran
Selamün Aleyküm Sedat abi nasılsınız.Ben size ziyaret etmek istiyorum lütfen mesajımı okuyup değerlendirirmisiniz.ALLAH RAZI OLSUN .
tlgylmz333@hotmail.com Gönderi no: 160257  /
Reisim senin bu davranislari aciklaman inan biz genclere cok iyi bir ornek oluyorsun , gidip çar çakalı ornek alacagimiza senin gibi hosgoru durustluk Turk Islam yolunu seciyoruz , Allah inşallah sizle yuzyuze gorusmemizi nasip eder , bu yazilarindan dolayi size minnet duyuyoruz
mesut.akn46@hotmail.com Gönderi no: 160238  /
Selamun Aleyküm 21 yasındayım etrafıma baktığım da örnek alınacak pek kimseyi göremiyorum.Ama sizin bu yazılarınızı,hayatınızı,hayata bakış acınızı okuyup öğrendikten sonra imreniyorum.Her konuda her şeye adaletli,dürüst yaklaşımınız bambaşka bi insan olduğunuzun kanıtıdır bence. Keşke sizi daha yakından tanıma ve konusma fırsatım olabilse. ALLAH sağlıklı uzun ömürler versin. Hayatta herşeyin istediğiniz gibi olması dileklerimle.
emir kılıç Gönderi no: 160231  /
emir kılıç
Bazı insanlara doğuştan bazıları ise içlerinde var oldugu halde sonradan öğrenir böyle meziyetleri , herkesin bildiği gibi sizinde içinizde insanlara liderlik etmek için gereken cesaret ve akıl var. Bu meziyetler her insanda bulunabilir ama az ama çok , çok olanlar kendı cevrelerınde veya ülkelerınde herzaman hatırlanacaktır .örneğin köroğlu daha fazla yazmak ısterdım ama sıyaset yapmak ıstemedıgım ıcın yazmıyorum . Ne mutlu ki siz de bu insanlardan birisiniz. İnşallah daha çok kısıye ulaşırsınız .
BURAK OĞUZ Gönderi no: 160227  /
BURAK OĞUZ
SELAMÜN ALEYKÜM , MUHTEREM REİSİM ! SİZ SAYGIDEĞER AĞABEYİMİZ'İ ANLAMAK İÇİN YETİMLERLE BİR OLMAK LAZIM MENFAATLERİN DÜNYASINDA VE GARİBLERİN DERDİNİ DİNLEYEBİLMEK LAZIM HAZİNELERİNİN EMANETİNİ TAŞIR GİBİ BU AZİZ MİLLET'İN ; AMMA ŞUNU DA BİLSİNLER Kİ HANGİ SIFATLAR YADA MAKAMLARIN ALTINDA EZİLMİŞ ŞAHSİYETSİZ VE ONURSUZ VARLIKLAR ( İNSAN DİYEMİYORUM REİSİM , ANLARSIN MERAMIMIZI ) , '' SAYIN SEDAT PEKER REİSİMİZ '' İN DEĞİL DAVASINA , KİŞİLİĞİNE , YÜREĞİNE ANLAMSIZ SALVOLARLA ŞAHSİYETSİZ DURUŞLAR GÖSTERMEYE ÇALIŞMAK ; KENARINDAN GEÇEMEZSİNİZ BU MAHALLELERİN ADEMOĞLU YİĞİT EVLATLARI'NIN !.. İÇİNDE YÜCE ALLAH'IN BİRİNCİ DEĞER SAYILMADIĞI HİÇ BİR SİSTEMDE İNSANLARIN ISLAH OLMASINA DAİR ÇÖZÜMLERİN ÜRETİLEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR !.. PEYGAMBER-İ ZİŞAN EFENDİMİZ ( S.A.V.) 'İN VECİZ İFADELERİYLE : '' BEN , GÜZEL AHLAKI TAMAMLAMAK İÇİN GÖNDERİLDİM !.. '' BEYAN BUYURDUĞU ÇİZGİ VE ADAB DÜNYASI İÇİN HAYATIYLA SÖZLERİ , YAZDIKLARIYLA YAŞADIKLARI VE YAŞADIKLARIYLA YAŞATMAK İSTEDİKLERİNİN UYMASI UĞRUNA HER TÜRLÜ GÜZEL KELİME VE SIFATLARIN GÖNÜLDAŞLARI BİZLER TARAFINDAN SERTAÇ OLARAK ŞAHISLARINA LAYIK GÖRÜLEN '' RUH ADAM '' SIFATIYLA ŞANLI TÜRK MİLLETİ'NİN BAĞRINDA YERE EYLEMİŞ '' SAYIN SEDAT PEKER REİSİMİZ '' İN HAYATININ AMACI ADDETTİĞİ BU YÜCE İDEALLER UĞRUNA SÖYLEDİĞİ SÖZLERİN ELBET YAŞANMIŞLIKLARI VARDIR !.. SELAMIN YÜCE TUTULDUĞU , SAYGININ MERTLERLE OLDUĞU VE DUALARIN SECCADELER GÖZYAŞIYLA DÜŞTÜĞÜ KURTULUŞLAR DİLİYORUM !..
semih başar Gönderi no: 160219  /
semih başar
güzel insan hayırlı insan Allah seni bu dünyada öbür dünyada hep daim etsin.sırtın yere gelmesin inşallah dualarım senin ve senin gibi olanlarla.canımız yoluna feda olsun reisim....
ALPER ADIYAMANLI Gönderi no: 160209  /
ALPER ADIYAMANLI
ADIYAMAN'DAN SONSUZ SELAM VE HÜRMETLERİMLE........
sadık çilli Gönderi no: 160204  /
sadık çilli
5 dakkalık zevk uguruna enazı 5 sene cezaewlerının bütün temızlık ıslerını hamallık ıslerını bu damat adayları yapıyo.hıc unutmuyorum 2005 yılında trabzon cezaevinde yatarken okudugum gazetenın mektup kosesı wardı.mektup adresı werp arkadaslık kuruyolardı.baktım arkadaslık ısteyen ıkı arkadas adres yazmıs trbazon cezaewının damat kogusu..ozaman karar werdım demek bu sapıklık ruh hallerınde var.rezıl bı sekılde cezalarını cekmelerıne karsın yıne yapacaklarından gerı kalmıyolar.. u uşakçı serbaş gardıyen cuma ıcınde guzelbı tabır kullandınız reısım. acaba TOPRAK KABUL EDERMİ.. suç ısleyıp cezaewıne dusenlerın ıcınde 2 ayrı suc gurubunu ısleyenlerın acaba nası yapıyolar bunu dıye hep şaşırır anlam veremem. bırı hırsızlık öbürüde sapıklık..Allah ıslah etsin bunları..
mert dincer Gönderi no: 160198  /
mert dincer
Reis herkes keske sen gibi dusunsede bu karektersiz insanlar kalmasa iyiki varsin
 
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız