Duyurular

Oğuz BULUT SEDAT PEKER'i anlatıyor...

Kıymetli dostlarım,

Ergenekon davasından dolayı Silivri cezaevinde kaldığım yılların dört senesinde benimle aynı koğuşta kalan, Sivas Eski Ülkü Ocakları Başkanı Oğuz BULUT’un, Hakan TÜRK Bey’in “Sedat Peker’in Gerçek Hayatı" isimli kitabında şahsımla ilgili anlatmış olduğu hatıraların 5 sayfalık ilk bölümünü bugün sizlerle paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz. Kitabı bulamayan dostlarımız www.kitapabcturk.com sitesinden temin edebilirler.

HAKAN TÜRK:

Sedat Peker ile ilk yüz yüze gelmeniz Silivri Cezaevi'nde mi olmuştu?

OĞUZ BULUT:

Öncesinde tüm Türkiye'nin tanıdığı gibi gıyaben tanıyoruz ama yüz yüze ilk karşılaşmamız evet Silivri'de oldu.

HAKAN TÜRK:

Sedat Peker için medyada belirli gazeteci ve televizyoncuların oluşturduğu yanlış bir imaj var. O imajın yok olması ve gerçek Sedat Peker'in kim olduğunu anlatabilmemiz için bu konuda siz ne dersiniz? Bildiğim kadarıyla siz kendisiyle çok uzun yıllar aynı cezaevinde aynı koğuşu paylaştınız.

OĞUZ BULUT:

Reis ile kütüphanede tanıştık. Reis sürekli kütüphaneye çıkıyor orada sohbetlerini araştırmalarını yapıyor, kitabını okuyordu. Reis kadar kitap okuyan birini görmedim. Reis ile tanışmak normal bir insanla tanışmak gibi değil. Bir devlet başkanıyla, bir generalle tanışırsınız ki bunlarla da tanışıp sohbet ettik Ülkü Ocakları Başkanı'yken. O dönemde MHP iktidardaydı. MHP'li bakanlar olsun, diğer bakanlar olsun Sivas'a gelirlerdi ya da biz Ankara'ya gittiğimizde görüşür sohbet ederdik. Hayatımda ilk defa heyecan duyduğum bir tanışma oldu. Sivas'ta görev yaptığımız zaman ister istemez oradaki gençlerin problemleriyle ilgili emniyet müdürüyle, valiyle görüşüyoruz ama bu validir bu bakandır diye en ufak bir heyecanımız olmuyordu.

Sivas'ta geceler düzenleyip bir sürü programlar yapıyoruz. Bayrak yürüyüşleri için miting düzenledik. Binlerce insana konuşma yapıyorum. Reis ile karşılaştık, hal hatır sordu cevap veremedim. Hayatımda ilk defa böyle bir şey yaşadım. Reis'i, sizde tanıyorsunuz biliyorum. Reis ile bir araya geldiğinizde hiç konuşmadan ona baktığınızda doğuştan gelen insanı etkileyen havası sizi sarar. Reis'in doğuştan gelen liderlik vasfı var. Liderlik vasıfları sonradan eklenen bir şey değil. Ne yaparsanız yapın, ne kadar nam salmaya çalışırsanız çalışın, ne kadar zengin olursanız olun liderlik bunlarla elde edilecek bir şey değil.

HAKAN TÜRK:

Türkiye'de bir deyim var; "Askerlik arkadaşıyla hapishane arkadaşlığı unutulmaz" diye. Siz koğuş arkadaşlığı yaptınız yıllarca. Sedat Peker'in bilinmeyen yönleriyle ilgili aklınıza gelen herhangi bir anekdot, anlatabilir misiniz?

OĞUZ BULUT:

Reis’i anlatmak çok basit bir olay değil, düşünerek anlatmalı, çünkü kendisi Türkiye'de değil dünyada hiçbir insana benzemeyen birisi. Şahsına münhasır derler ya bu tamamen Reis ile alakalı, çok değişik bir insan. İnsanların birçoğu Reis'imizi yanlış tanıyor ya da tam olarak tanımıyorlar. İnsanların büyük çoğunluğu Reis'i sadece bir kabadayı olarak görüyor ve ona özenerek Sedat Peker şöyledir böyledir diyor. Reis bundan ibaret değil. Kabadayılık özelliği, Reis'in en son özelliklerinden birisi.

Reis çok inançlı bir insan. Bir alimden fazla bilgisi var. Dini konularda televizyonlara çıkıp ramazan programlarına katılanların çoğundan fazla bilgisi olan, dinini yaşayan inançlı bir insan. Dini vecibelerini samimiyetle yerine getiren bir insan,artı olarak da Turancı. Bunun haricinde, Türkçü yönünü herkes biliyor. Turan davasına gerçekten inanmış. Sadece bunu düşünmekle kalmıyor. Turancılık ile ilgili Reis'in yaptığı birçok faaliyetleri var. Geçmişte de yapmış şu anda da yapıyor. Ben Türk-İslam sentezini en güzel şekilde yaşayan insanlardan birisi olarak Sedat Peker'i gördüm. Tam bir dava adamı. Bizler yani inanmış insanların hepsi, ibadetlerini yaparlar. Beş vakit namaz kılarsın, orucunu tutarsın ama Reis ibadet yönünden de çok farklı.

Reis ibadetlerini sadece yapmış olmak için yapmaz. Reis'in iki saatte bitirdiği namazı olur. Bir vakit namazını iki saatte kılar mı insan? Bu şekilde dua ederek namaz kılanı hiç görmediğim için şaşırdım. Yani ibadetleri bile çok farklı. Mesela şükür secdeleri çok uzun sürüyordu.

HAKAN TÜRK:

Birlikte yaşanan süre içinde muhakkak ki değişik zamanlarda değişik şeyler yaşanır. İnsanın aklına gelince gülümseten ya da düşündüren bazı olaylar olabilir. Bunlarla ilgili aklınızda kalan özel bir şey söyleyebilir misiniz?

OĞUZ BULUT:

Reis ile yaşamak bambaşka bir şey, o günleri düşündüğümde hem gülümsüyorum hem heyecanlanıyorum çünkü her günümüz birbirinden farklıydı ve her günümüz çok değerliydi. Ben şu an değerini çok daha iyi anlıyorum.

Reis bizim yetişmemize vesile oldu. Türkiye'yi, gündemi, siyaseti nasıl okumamız gerektiğini ben ondan öğrendim. İlk önce akşam 7'de televizyonun başına geçer haberleri dinleriz, Reis bunların üzerinden yorumlar yapar, gelecekte bu haberlerin nasıl gelişeceğini söyler ve iki üç ay sonra bir bakarsınız ki…

Reis o gün ne anlattıysa Türkiye gündemi aynı şekilde gelişmiş. Yargılandığımız Ergenekon davası vardı. Bizler bu davanın hiçbir yerinde yoktuk ama bir şekilde bizim dünya görüşümüzdeki insanlar bu işe dahil edilmişti. Dünya görüşümüz tamamen ters olan Doğu Perinçek' lerle, Tuncay Özkan' larla bir örgüt kurmuş olup askeri darbe olayına dahil olmuşuz. Sedat Peker bu davayla ilgisi olacak en son insanlardan biri. Bu olayın hiçbir yerinde bizde yokuz, Reis'te yok ama bir şekilde bu olaya monte edilmişiz ve önemli adamlardan biri olarak da Reis gösterilmiş.

Biz ilk girdiğimiz zaman davanın ne olacağını sorduk, bizim tavırlarımız ne olacak? Ergenekon davasında, balyoz davasında olsun gelinen aşama Reis'in 5 yıl önce söylediği aşamalar. Reis çok iyi analiz yapıyor, Türkiye'yi okumayı çok iyi biliyor. Tüm bunlar bilgi birikiminin sonucu ama kâhin gibi Türkiye'de olabilecek her şeyi önceden biliyor. Cezaevinde olmasa istihbarat bilgi mi veriyor, acaba nereden biliyor bu kadar şeyi dersiniz.

Reis ile sohbetlerimizi çok özlüyorum. Reis titizliğe, temizliğe çok önem veren bir insan. İnsanlar zanneder ki koskoca Sedat Peker emreder herkes yapar, kendisi hiçbir şeye karışmaz. Öyle biri değil. Çok samimi söylüyorum hayatımda gördüğüm en beyefendi ve en mütevazı insanlardan biri. Cezaevinin mahkûmları işçi koğuşunda yemek dağıtıyorlar temizlik yapıyorlar yani çalışıyorlar. Reis hepsiyle birebir ilgilenen, herkesin halini hatırını soran herkese değer veren mükemmel bir insan.

2010 veya 2011'in 28 Şubat'ıydı. Biz Silivri'de 4 nolu cezaevinde kalıyoruz. O gece bizim nakillerimizi çıkarttılar "Sevk olacaksınız" dediler. Yerleşkenin içine 1 nolu yeni bir cezaevi yapılmış. Sadece Ergenekoncuları yani bizi oraya aldılar daha inşaat bitmemiş. Öyle bir intikam duygusuyla götürdüler ki; su yok, kalorifer yanmıyor, yerlerde betonlar duruyor.

HAKAN TÜRK:

Bu sıkıntıları adaletsizliği dile getirmediniz mi?

OĞUZ BULUT:

Milletvekilleri, gazeteciler vardı herkes kendi durumunu gündeme getirip duyurdu. Birçok insan tepki olsun diye, üşendiğinden ya da beceremediğinden olanla yetindi. O pisliğin içinde kalanlar oldu ya da sonradan temizleyenler. Bizi de bir koğuşa verdiler. Sonuçta orası bizim için bir yaşam alanı olacak. Bizim bulunduğumuz koğuşta da inşaat artıkları vardı.

Reis, ben ve bir arkadaş daha orayı günlerce temizledik. Reis elinde demir parçasıyla betonları kazıdı. Bunu başka hiç kimse yapmazdı herhalde. Orada paşalar falan vardı; ya hayatlarında böyle bir şey yapmamışlar ya da bekliyorlar binleri gelsin yapsın. Biz Reis'e yaptırmak istemiyoruz "İki genç adam çok rahat yaparız" diyoruz ama Reis'in "Hem tertemiz olacak hem de benim katkım olacak" diyordu.

Bir derz olayı vardı. Tabandaki mermerlerin araları boşluktu. Reis çok titiz olduğu için her şey düzgün mükemmel olsun istiyordu. "Cezaevinde bile olsam bulunduğum yaşam alanı mükemmel olacak" diyordu. Sizin de bildiğiniz gibi aslan yattığı yerden belli olur.

Dış kantin olarak kantine yazdırıyorduk dışarıdan almak istediklerimizi. Beyaz derz kalemi aldırdık. Üç ay boyunca Reis ile birlikte milim milim düzgün çizgiler halinde koğuşun içindeki o mermerlerin aralarını doldurduk. Reis onu doldururken hem stres atıp rahatlıyor, hem düşüneceği bazı şeyleri o şekilde düşünüyordu. Bu unutamadığım olaylardan bir tanesiydi.

HAKAN TÜRK:

Sedat Peker'e yüklenmek istenen cinayetler dediniz ya ellerinden gelse "İsa 'yı da çarmığa Sedat Peker germiştir" diyecekler sanırım.

OĞUZ BULUT:

Aynen öyle yapacaklardı. Reis soğukkanlı bir insan olduğu için bunların hepsine gülüp gayet güzel savunmasını yapıyordu. Bilmiyorum mahkemedeki savunmasını izlediniz mi? O kendisini savunmaktan ziyade kendisini suçlayanlara ders veriyor onlara yol gösteriyordu. Yani Reis'in savunamayacağı hiçbir şey yok kendini gayet güzel ifade ediyordu.

Cezaevinde gördüğüm o kadar çok şey var ki hepsi bir anda nasıl anlatılır bilmiyorum. Kendisine Reis derken öncü olarak gördüğümüz için söylüyoruz. Silivri'deki mahkumlar değil Türkiye genelinde binlerce mahkum Reis'e mektup yazardı. Cezaevinde her Cuma günü mektup dağıtılırdı. Reis'in her hafta gelen mektubu 500'den aşağı değildi. Bunun haricinde Türkiye geneli her yerden internet yoluyla gelen mesajların çıktısını alan avukatlar getiriyorlardı. Yani her hafta binlerce insan Reis'e hal hatır sorar, dileklerini iletir, yardım isterdi. Reis bir Allah'ın kulunu geri çevirmezdi. Normalde insanlar cezaevinde yapacak bir şey bulamayıp sıkılır. Reis'in bir dakika boş vakti yoktu. O insanlara cevap vermek, onlar için bir şey yapmakla uğraşırdı.

Reis, hayatımda gördüğüm en planlı (hani derler ya asker gibi falan askerden daha planlıdır) insandır. Ben eminim ki askeriyede bile öyle bir disiplin öyle bir dakiklik yoktur.

Hayatını bu kadar dakik yaşayan programına önem veren bir insan daha görmedim. Reis'te uyku diye bir şey yok. Diyorum ya normal bir insan değil, olağandışı bir insan. Hemen hemen neredeyse hiç uyumuyor. 10-11'den sonra sabah 5'e yani sabah namazına kadar kitap okur, sonra ibadet ederdi.

Reis'in cezaevlerinde çok insanlara yardım ettiğini Türkiye'de herkes biliyor. Kendini tamamen ihtiyaç sahibi insanlara adadığı için Allah'a dua ediyorum Reis'e çok çok varlıklar versin. Hiç kimsenin fikri, zikri, dini inancı, milleti nedir diye sorgulamadan yardım talep eden insanı araştırıyor gerçekten ihtiyaç sahibi midir diye ve o insana yardım ediyor. İnsanlar zanneder ki Sedat Peker çok zengindir, acayip bir hayat yaşıyordur, istese bilmem ne kadar parayı şak diye çıkartır.

Öyle değil işte Reis'in bankada parası veya evinde nakiti olmaz. Reis'e bugün 100 milyon dolar verin bir hafta içinde onu insanlara dağıtır. Normalde insan parası olduğu zaman ailesine yakınlarına yardım eder. Reis'in önceliği o değil, kim daha fazla ihtiyaç sahibi ise ona dağıtır.

Reis para biriktireyim diye düşünmez. Ticari faaliyetleri var oradan gelen paranın hepsini biriktirmeden harcıyor. Ben ceza evinden şahidim en az 2000-3000 kişiye aylık sürekli para yardımı gidiyordu. Onun haricinde Türkiye'nin her yerinde burs verdiği üniversite öğrencileri var. Reis okumaya çok önem veriyor ve üniversite öğrencilerine karşı özel bir ilgisi var. İnsanların eğitimli bilgili olmasının bizim tek kurtuluşumuz olduğunu düşünüyor.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
tlgylmz333@hotmail.com Gönderi no: 159577  /
[email protected]
Reisim sana mektup gonderecektim ama kargocular ve ptt falan karşı tarafa kimlik uzerine teslim ettiği icin gonderemedim reis , yani senin direk eline gecebilecek bi adres bulamadim , dostlarinin adresini buldum ama orayada gonderemedim , inşallah ileriki zamanlarda yanına gelebilirim , Allah a emanet ol reisim
ecelebi_68@hotmail.con Gönderi no: 158938  /
[email protected]
Canım reisim ben beykozda evini çok aradım bugün bulamadım aksaraydan geldim suan kadikoyden bi pansiyondayim sabah gene arayacagim.allah rızası icin senle gorusmeliyim hava çok soğuk çok gezemedim ama yorulmadim çok az zamanım kaldı ne olur bana ulaşırmisiniz yarın beykoz korusunda olacağım ellerinden öperim
illegal.667@hotmail.con Gönderi no: 158877  /
[email protected]
Tek hayalim Reis ile 2 dakika da olsa sohbet edebilmek.
BURAK OĞUZ Gönderi no: 158874  /
BURAK OĞUZ
SELAMÜN ALEYKÜM , MUHTEREM REİSİM ! EN BÜYÜK SERVETİ , BU AZİZ MİLLET'İN DERTLERİ OLAN VE BU DERTLERİN ETRAFINDA PERVANE MİSALİ DOLANARAK ÇARE BULMAYA ÖMRÜNÜ ADAMIŞ BİR KOCA YİĞİT'İN DEĞİL ALNI SECDEYE GİTMEK , YÜCE RABBİMİZ'İN HUZURUNDAN BİR AN AYRILMAK İSTEMEZ !.. NE GÜZEL İFADE EDİYOR ŞAİR : ''... ÖP BENİ ALNIMDAN , SEN ÖP SECCADEM !.. '' KARDEŞLER , BÖYLE BİR DAVASI OLAN BİR MUHTEŞEMLİK DERDİNDE OLMAYAN ; ANCAK MUHTEŞEM BİR DURUŞU VE YİĞİTLERİN , YETİMLERİN , KİMSESİZLERİN , DARDA KALMIŞLARIN ÜZERİNDE BİR KAFKAS KARTALI MAHİYETİNDE ''DAĞ GİBİ GARİBAN BABASI'' !.. MUHTEŞEM PADİŞAHIMIZ YAVUZ SULTAN SELİM HAN'IN '' HAKİMÜL HAREMEYN DEĞİL ; HADİMÜL HAREMEYN'İZ !..'' İZİNDE , BAŞ OLMA SEVDASINDA AT KOŞTURMAYAN ; ANCAK BU ŞEHİTLER VATANI , BU GAZİLER MİLLETİ , KİMSESİZ KALMAMASI GEREKEN GARİP YUVALAR VE İÇİNDEKİ BOYNU BÜKÜKLERİN GÖZLERİNDEKİ IŞILTIYI DÜNYALARA DEĞİŞMEYEN BİR KOCA ÇINAR VAR , BAKMASINI BİLİRSEK KARŞIMIZDA DİMDİK DURAN !.. 2015 YILINDA OĞUZ KAĞAN'IN DUASI'YLA YİĞİTLERİNİ SELAMLAYAN , ERGENEKON'DAN ŞANLI TARİHİMİZDE ATALARIMIZIN DAĞLARI ERİTEN AZMİ GİBİ ŞANLA ŞEREFLE NAMINI MERTLİKTEN YÜRÜTEREK GÖKYÜZÜNE O ASİL BAKIŞINI YAPAN , YÜCE ALLAH NE DER DİYEREK SÜREKLİ AHİRET MUHASEBESİYLE DÜNYASINI ORGANİZE EDEN BİR ''SAYIN SEDAT PEKER EFSANESİ'' VAR EFENDİLER ÖNÜMÜZDE ; YARIŞACAKSANIZ YİĞİTLİKTE , DEM VURACAKSANIZ MERTLİKTE , KONUŞACAKSANIZ ADAM GİBİ ÇIKIN KARŞISINA BİLGİYLE - İRFANLA , TARTACAKSAK LAFLARI YÜCE KURAN , YÜCE SÜNNET VE MUHTEŞEM TARİHİMİZ'İN DİRHEM ŞAŞMAZ TERAZİSİNDE !.. ŞEREFİYLE ŞEHİD OLMAYI KENDİNE HEDEF KOYMUŞ , GAZİLİĞİ ONURUYLA TAŞIMAYI KENDİNE PAYE BİLMİŞ , ''KİMSENİN ALIŞVERİŞ YAPMADIĞI DÜKKANLAR ( YÜCE ALLAH'TAN BAŞKA EL AÇACAK KAPI BİLMEYEN GUREBA )...''IN CİVARINI EVİNDEN ÇOK MESKEN TUTMUŞ BİR '' KOCA DAVA ADAMI '' NI BÜTÜN NEFSİNİZİ YENİP ALNINDAN ÖPÜP , DİZİNİN DİBİNE DİZ DAYAMANIN ZAMANI VE KARDEŞLİK TÜRKÜLERİNİN DESTANLARLA BİRLİKTE SÖYLENECEĞİ ANLARDIR , CANIM KARDEŞLERİM !.. SELAM , SAYGI , ADAB VE KALPLERİMİZDEN GEÇEN BÜTÜN HAYIR DUALARIMIZLA !.. '' ALDIRMA REİS , BİR UMUTTUR YAŞAMAK VE YÜCE RABBİMİZ'İN HUZURUNA ADEM GİBİ VARMAK DİLEĞİYLE !.. ''
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız