Duyurular

Garcia'ya Mektup

Kıymetli Dostlarım;

Hepimizin hayatında bazı anlar vardır ki; okuyarak veya dinleyerek öğrendiğimiz bir şey ile hayatımızın daha çok farklılaşarak anlam kazandığı olmuştur. Bu sayede hayat mücadelemiz, azmimiz, motivasyonumuz, normalinden farklı bir hal alarak çok daha başarıya odaklanmış olur. Bugün sizlerle paylaşacağım; ‘’Garcia’ya Giden Mektup’’ öğretisi, benim hayatımda yukarıda saymış olduğum etkilerin birçoğunun daha da belirginleşmesini sağlamıştır.

Türk-İslam Davası’nın düşmanlarının, tüm sinsilikleriyle ve acımasızlıklarıyla ortada oldukları bugünlerde, bu davanın Garcia’ya mektubu ulaştıracak dava adamlarına, neferlere, mücadele insanlarına ihtiyacı vardır. Özellikle genç arkadaşlarımın bu yazıyı mutlaka ama mutlaka sonuna kadar okumalarını istiyor ve şiddetle tavsiye ediyorum.

Elbert Hubbart'ın, “Garcia'ya Mektup” adlı yaklaşık yüz sene önce yazılmış makalesi, tarihin en fazla okunan makalesi olma özelliğini taşır. Milyonlarca kopyası çıkartılmış, bakanlara, cephelerdeki askerlere, devlet memurlarına dağıtılmış bu makaleyi ve makalenin kendisi kadar etkileyici olan yayılma öyküsünü sizlerle paylaşmak istedik.

Yeryüzünde birçok şairin, yazarın, şiirleri, öyküleri, romanları, yabancı dillere çevrilmiş, kendi ülkesi dışında da yayımlanmıştır ama... Galiba yalnızca bir gazetecinin, bir "gazete köşe yazısı" birçok yabancı dillere çevrilmiş ve kendi ülkesi dışında birçok ülkede de yayımlanmıştır. O gazetecinin adı, Elbert Hubbart, o köşe yazısının başlığı ise "Garcia'ya Mektup" tur. Elbert Hubbart'in bu yazısının, yüz yıl boyunca çeşitli ülkelerde yapılan baskısı, yüz milyon adedi aşmıştır.

Tüm meslektaşlarına örnek oluşturacak bir olgunluk düzeyindeki bu Amerikalı gazetecinin, "Philistine" adlı aylık bir derginin, 1899 Şubat sayısında yayımlanan bu yazısı, hiçbir olağanüstü özelliği olmayan, sıradan bir çavuşun görev sorumluluğunun öyküsüdür.

Hubbart'in "Garcia'ya Mektup"undan etkilenen ilk kişi, New York Merkez Demiryolu İşletmesi yöneticilerinden, George Daniels oldu. Bu yönetici, "Philistine" dergisindeki yazıyı genel yönetmeni'ne okuduktan sonra ondan, bu yazıyı çoğaltıp, tüm demiryolu çalışanlarına dağıtmak için izin istedi.

George Daniels, istediği izni aldıktan sonra "Garcia'ya Mektup"u beş yüz bin adet bastırdı ve "Bu çavuşu örnek alınız" ön yazısıyla işletmenin tüm çalışanlarına dağıttı.

"Garcia'ya Mektup"un varlığı, kısa bir süre sonra Rus Demiryolları genel yönetmeni Prens Hilakoff'un kulağına ulaştı. New York Merkez Demiryolu İşletmesi çalışanlarından birinden sağlanan "Mektup"un bir kopyasını okuduktan sonra Prens Hilakoff, bunun Rusça'ya çevrilmesini ve Rus Demiryolu Şirketi'nin tüm çalışanlarına dağıtılmasını emretti.

"Garcia'ya Mektup", demiryolu işçilerinden, Rus Ordusu mensuplarının eline geçti. Erler arasında elden ele dolasan mektubu, ordu Komutanları okuyunca, mektubun "resmileştirilmesine" ve tüm ordu mensuplarına dağıtılmasına karar verdiler.

Japonlarla başlayan savaş için cepheye giden, Rus askerlerin tümünün üniformalarının ceplerinde "Garcia'ya Mektup"un bir kopyası bulunuyordu.

Japonlar, savaşta tutsak aldıkları Rus askerlerin tümünün ceplerinden çıkan "Garcia'ya Mektup"u görünce bunu ciddi bir incelemeden geçirdiler. "Mektup" Japoncaya çevrildi ve bunun, "Tutsak alınan tüm Rus askerlerin ceplerinde bulunduğu" haberiyle birlikte Japon İmparatoru'na sunuldu. "Mektup"tan imparator da etkilendi ve birer kopyasının Japon Hükümetinin tüm üyelerine dağıtılmasını emretti. Tüm Japon Bakanlar, "Garcia'ya Mektup"u çoğaltıp, kendi bakanlık örgütünde görevli tüm çalışanlara gönderdiler.

ABD Deniz Kuvvetleri mensuplarına 1913'de dağıtılan mektubun özel olarak çoğaltılmış kopyaları ise Birinci Dünya Savaşına katılan askerlerin önemli bir bölümünün ceplerinde bulunuyordu. Dergide yayımlandığının on dördüncü yılında "Garcia'ya Mektup"un "resmi olarak çoğaltılan" baskısı, kırk milyona ulaşmıştı.

Garcia'ya Mektup

Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya arasındaki savaşın bir aşamasında ABD Başkanı, çok acele olarak Küba'daki isyancıların önderi Garcia'ya bir haber göndermek istedi. Garcia, hangisinde olduğu bilinmeyen Küba dağlarından birinde ve nerede oldukları bilinmeyen onlarca sığınaktan birinde saklanıyordu. Kendisine posta ya da telgraf yoluyla ulaşabilmek olanaksızdı.

ABD Başkanı'nın ona, ne denli önemli bir haber göndermek istediğini bilen çevresindekiler, Garcia'ya bir haberin ancak elden götürülebilecek bir mektupla ulaştırılabileceğini bildirmek zorunda kaldılar. Başkanın çaresiz bakışları karşısında yanıt, çevresindeki subaylardan birinden geldi.

'Benim birliğimde, Rowan adında bir çavuş vardır' dedi. Kimsenin nerede olduğunu bilmediği Garcia'yi o bulabilir ve mektubunuzu kendisine ulaştırabilir.

Bu yanıta Başkan'ın aklı pek yatmamıştı, ama ortada yapılabilecek başka bir şey yoktu. Rowan çağrıldı. Kendisine, Garcia'ya gönderilecek mektup uzatıldı ve... 'Bunu, Garcia'ya teslim edeceksin' denildi.

Rowan mektubu aldı, üniformasının yanındaki deri kesenin içine koydu.Kesenin ağzını sıkıca büzdükten sonra, göğsünün üzerine kayışla bağladı. Önce Başkan'a selam verdi, sonra komutanlara, en sonra da kendi komutanına selam verdi, dışarı çıktı.

Rowan, yola çıktıktan tam dört gün sonra, gecenin karanlığından da yararlanarak, üstü açık bir kayıkla Küba sahilinin açıklarına vardı. Küba'nın, balta girmemiş ormanlarına dalıp, gözden kaybolduktan üç hafta sonra, adanın öteki yakasında ortaya çıktı. Ülkesinin düşmanı bir ülkeyi, yürüyerek bir uçtan öteki uca geçti ve Garcia'ya, mektubunu teslim etti.

Burada size Rowan'in, Garcia'ya mektubu götürebilmek için ne zorluklar atlattığını, ne tehlikeler geçirdiğini anlatacak değilim. Onun, ne denli kahraman bir asker olduğunu da anlatacak değilim. Yalnızca bir noktayı, hem de çok gereksinim duyduğumuz bir noktayı, iyice belirtmek için yazıyorum size tüm bunları.

ABD Başkanı'nın makam odasındaki olayı, ana çizgileriyle bir kez daha gözden geçirelim:

ABD Başkanı Mckinley, Garcia'ya teslim edilmek üzere Rowan'a bir mektup verdi. Ona yalnızca, 'Bu mektubu Garcia'ya teslim ediniz' dedi. Rowan mektubu aldı, göğsüne bağladı, selamını verdi ve odadan çıktı.

Lütfen dikkat ediniz: Rowan, 'Garcia nerede?' diye bir soru sormadı. 'Garcia kim?' diye bir soru da sormadı. Yaptığı tek şey, kendisine verilen görevi almak oldu. Zaten kendisinden beklenen, onun da yapması gereken buydu.

Rowan, ülkesindeki her okula heykeli dikilebilecek ve yetişen tüm kuşaklara örnek olarak tanıtılabilecek bir “ölümsüz kahraman”dır. Fakat bugünün gençleri onun kahramanlığından çok, başka bir özelliğini örnek almak zorundadırlar. Rowan'in örnek alınması gereken özelliği, verilen görevi sadakatle kabullenmek, o görevi yerine getirebilmek için hemen harekete geçmek ve görevi eksiksiz tamamlayabilmek için tüm enerjilerini bir noktada toplamak disiplinidir.

Özetle, Garcia'ya gönderilecek mektubu almak, hemen götürmek için yola çıkmak ve mektubu Garcia'ya teslim ederek görevi kendinden beklenildiği güven düzeyinde tamamlamak sorumluluğu ve terbiyesidir.

General Garcia şimdi yaşamıyor, fakat yeryüzünde başka Garcia'lar var ve o Garcia'lara gönderilecek başka mektuplar var. Çevremize baktığımızda ise genellikle güçsüz, isteksiz, gönülsüz ve umursamaz kişilerle karsılaşıyoruz.

Yönetici olarak görev yaptığınız iş yerinizde, varsayın ki altı yardımcınız var. Bunlardan birini çağırın ve kendisinden söyle bir istekte bulunun:

'Lütfen benim için ansiklopediye bakıp, Corregio'nun yaşamına ilişkin özet bir bilgi hazırlayın.' Yardımcınız size, 'Peki efendim' deyip, bu görevi yapmaya hemen gidecek mi?

Boş yere umutlanmayın. Büyük bir olasılıkla böyle bir şey yapmayacak. Donuk bir ifadeyle yüzünüze bakacak ve size, şu sorulardan birini ya da birkaçını soracaktır:

-O kimdir?

-Hangi ansiklopediden bakayım?

-Fakat bu görev, benim sorumluluk alanıma girmiyor ki, efendim...

-Bismarck'ın yaşam öyküsünü istemiyorsunuz, değil mi?

-Bunu benden daha kıdemli bir arkadaş yapsa daha iyi olmaz mı, efendim?

-Yaşamı hakkında bilgi istediğiniz bu kişi halen yaşıyor mu, yoksa ölmüş mü, efendim?

-Acelesi var mı?Yoksa elimdeki işi bitirdikten sonra yapsam olur mu?

-Ben ansiklopediyi bulup getirsem olur mu?Yoksa oradaki bilgiyi aynen kopya çekmemi mi istersiniz?

-Bu kişinin yaşamını niçin öğrenmek istiyorsunuz efendim?

-Onun yaşam öyküsünde neyi vurgulamamı istersiniz?

Siz tüm bu soruları büyük bir sabırla yanıtlayıp, kendisinden bu bilgiyi niçin istediğinizi, onun bu bilgiyi nereden, nasıl bulacağını tane tane açıkladıktan sonra bile çalışma arkadaşınız, hiç kuşkum yok, kendi bölümüne gidecek ve kendi yardımcıları arasında “Garcia'ya Mektup”u götürecek bir kişiyi aramaya çalışacaktır.

Benim yüreğim, evde olduğu zaman da, işten uzakta olduğu zaman da işini yapan adamdan yanadır. Garcia'ya götürmesi için kendisine verilen mektubu alıp, cebine koyan, fakat aptalca sorular sormayan adamdan yanadır. Uygarlık, işte bu çaptaki kişiler için uzun ve biraz da sıkıntılı bir soruşturma dönemidir.

O her kentte, kasabada, köyde ve her büroda, mağazada ve fabrikada vardır. Dünya, işte bu çaptaki kişilerin sorumluluk bilinci ve iş terbiyeleriyle ayakta durabiliyor. Tüm insanlık, evrimini biraz daha, biraz daha hızlandırabilmek için tüm gücüyle, işte bu bilinç ve bu terbiyedeki, bu çaptaki kişiler için haykırıyor:

“TÜRK-İSLAM DAVASI”nın, Garcia'ya mektup götürecek kişilere gereksinimi var. Hem de en kısa sürede, her yerde ve her zaman...”

Kıymetli dostlarım, Türk dünyasının yerli liderlerinden olan Sayın Rauf Raif Denktaş, ölüm yıl dönümünde kendisini saygıyla anıyor, ayrıca da kendisine Yüce ALLAH’tan rahmet diliyorum.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
suat avcı Gönderi no: 157804  /
suat avcı
Çok kıymetli Reisim bizim için candan ötesiniz siniz başımızın tacısınız ALLAHIN iznile başımızı eymemeye yeminettik gönülden gönüle kurulan köprülerin ne mesafesi vardır nede mimarı angibi yakın bir gibi bütün hayatın kıyısında kulaç atanlar bilemez okyonusun dalgalarını sizin paylaşımlarınız bilgeliğiniz milyonlarca ruhu demire verilen su gibi yeniden şekillendirmekte ve sağlamlaştırmaktadır hiçbir dağ size olan bu sevgiyi gömebilecek kadar büyük değildir ALLAHA emanet olun
Aytekin Sönmez Gönderi no: 157803  /
Aytekin Sönmez
Resim olayı çok güzel güncel hayatımıza uyarlzmışsınız. Ben bir Akademisyenin, çok üzülerek söylemek isterim ki Gençlik büyük tehlikede.Annesi basit bir ev ihtiyacını alması için merkeze gönderemiyor. Sen git ben meşgulüm diyen çocuklar yetiştiriyoruz. Çünkü herkesin elinde telefon hastalığı var Beyinler uyuşmuş.Romanın temelindeki Teslimiyet yok bugünkü toplumda Allah yardımcımız olsun.Hedefi , amacı olan okuyan bir nesile ihtiyaç var. sitemi ziyaret etmenizi çok isterim. Sizinle yakınan tanışmak ve bazı toplumsal projelerini paylaşmayı çok isterim.Kimbilir yeri (Rowanlar)yetiştiririz.Sonsuz Saygılarımı sunarım.Tanışacağımızı Umut ediyorum.
SONER KOĞUN Gönderi no: 157754  /
SONER KOĞUN
hayırlı sabahlar reisim. ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN SİZİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN. ALLAH'A EMANET KALINIZ SAYGILARIMLA.YÖRÜK KARDEŞİNİZ...(BİR ÖZLEMDİR BİR UMUTTUR REİSM)
Damla Gönderi no: 157753  /
Damla
Selamun Aleyküm Reisim. Yayınlamış olduğunuz hikaye iki yölü olmakla beraber anlatılmak isteneni çok net ve anlaşılır bir şekilde bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Sizinle Görüşmek istediğim birşey var
UFUK ERASLAN Gönderi no: 157749  /
UFUK ERASLAN
HAYIRLI GECELER REISIM..MEKTUBU KEYIF ILE OKUDUM ABI. BENCE ILK KURAL HERZAMAN DÍSÍPLiN EGER GERCEKTEN DÍSÍPLÍN VARSA O ÍSE SEVGI SAYGI HUZUR VE SADAKAT TE KESINLIKLE KENDILIGINDEN OLUSUR.. TÜM BÜYÜK ZAFERLER DÍSÍPLÍN ILE GELIR. EGER ISTEDIGIMIZ ISIDE YAPSAK SAVASSAK DA EGER GEVSEKLIK VARSA BENCE BASTAN KAYBETMISIZ DEMEKTIR DÍSÍPLÍN VARSA SAVASTA VATANSEVGISI DOGAR,ISIMIZDE SADAKAT,HANEMIZDE HUZUR.BEN SUNaDA INANIYORUM REISIM AZDA OLSA ROWAN LAR ÜLKEMÍZDE VAR,LAKÍN SENINDE DEDIGIN GIBI BIR GÖNÜLSÜZLÜK BIR GEVSEKLIK BIR UMURSAMAZLIK TA AZIMSANMIYACAK KADAR COK.BENCE BUDA INSANLARIMIZIN SISTEM TARAFINDAN BIRTEK E K M E K MÜCADELESINDEN DOLAYI KAFALARINI KALDIRAMAMALARINDANDIR.LAKIN BEN SAHSIM ADINA INANIYORUM KI ROWAN LAR VATANIMIZDA VAR AZDA OLSA.*TARIH SADECE CESURLARIN YANINDADIR*ALLAH A EMANET OL CANABIM REISIM.SAYGI VE HÜRMETLER U F U K
Burak Erkuloğlu Gönderi no: 157729  /
Burak Erkuloğlu
Selamın aleyküm arkadaşlar , hikaye çok derin bir hikaye , ilk defa duydum . Türk islam davasının muhakkak cavuş Rowan lara ihtiyacı var . Nacizane fikrim ondan daha çok çavuş Rowan ın bu görevi başarabileceğini görebilen liderlere ihtiyacı var. Allah milletimizi korusun , saygılar ....
Burak Tatar Gönderi no: 157713  /
Burak Tatar
Selamun Aleyküm Reisim;Bu Anlamlı Yaşanmış Olayı Bizlerle Paylaştığın İçin Teşekkür Ederim.Anlatmak İstediğiniz Gayet Açık ve Net Bir Şekilde Anlaşılmıştır.Yüce ALLAHın İzni İle TÜRK-İSLÂM Mührünü Dünyaya Vuracağız.
Ömer Faruk GUNCA Gönderi no: 157709  /
Ömer Faruk GUNCA
Selam ve Dua ile , Hakkın yanında ,Batılın karşısında ,ALP ve EREN hamurunda yoğrulmak azmi ile..
ramazan satıcı Gönderi no: 157708  /
ramazan satıcı
Saygı değer REİSİM çavuş Rowon'nın yaptığı büyüklerine ve ülkesine olan sadakatıdır sizinde söylediğiniz gibi kim bu gorcia'a nerde bulurum nasıl bulurum dememiş olması gerektiği gibi salamın'ı verip gitmiştir yüce ALLAH TÜRK İSLAM dünyasına böyle nice yiğitler nasip etsin değerli ellerinden hürmetle öperim yüce ALLAH'a emanet ol'unuz ''BİR UMUTTUR YAŞAMAK'' DOĞRULARIN GÖZLE GÖRÜLMEYEN ORDULARI VARDIR CAN REİSİM
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız