Duyurular

Sobacı Kanun İsmet

Kıymetli Dostlarım;

Hepimizin karakterinin şekillenmesinde dönem dönem etkili olan insanlar vardır. 16-17 yaşlarımdayken hayata bakışımın yön almasında etkisi olan şu anda vefat etmiş muhteşem bir insandan bahsetmek isterim.

16-17 yaşlarındayken, bir arkadaşımla beraber evimize doğru yürüyüş yapıyorduk. 100 metre ilerimizde iki tane bizden yaşça büyük adamın bir kızı zorla arabaya bindirmeye çalıştıkları dikkatimi çekti. Kızcağız bağırıyor, yardım istiyordu. Ancak adamların görüntülerinin korkunçluğundan dolayı çevresindeki kimse yardıma gitmiyordu.

Hem boksla uğraştığım hem de yaradılışım gereği bu tip konulara seyirci kalamadığım için koşarak olaya müdahale ettim. Ancak şahıslar bıçak çekerek bana ve yanımdaki arkadaşıma karşı hamle yaptılar. Buna mukabil bende çevrede bulunan üzerinde park yapılmaz yazılı beton bloğu alarak kendimi korudum. Neticesi bütün her taraf kırmızı renge boyanmıştı. Bu meyanda polisler gelince oradan uzaklaşmak istedim. Ancak birkaç yüz metre ileride polisler tarafından gözaltına alındım. Bu durumu gören mahalle esnafı da benimle beraber, Erenköy Polis Karakolu’na geldiler. Gelen esnafların bazıları cami cemaatinden karakol amirinin arkadaşlarıymış. Karakol amirinin ismi Sobacı Kanun İsmet’ti. ‘’Sobacı’’ lakabının kendisine verilme sebebi ırz ve namus düşmanlarını bazen yanan sobanın üzerine oturtarak kıçlarını yakmasıydı. (Hakkında bu hikayeler kulaktan kulağa anlatılırdı.) Çok iri ve sert tabiatlı bir insan olduğu için semtin gençleri olan bizler karakola hiç bir zaman düşmek istemezdik.

Yaşanılan olayı çevredeki esnaflar, baş komiser Sobacı İsmet Bey’e anlatınca beni makamına aldırdı. Daha sonrada bana; ''ben kimim?'' diye sordu. Cevaben kendisine karakol amiri başkomiser İsmet Beysiniz dedim. Birden sinirlenerek; ‘’hayır!'' dedi. ''Ben bekçiyim.'' cevabını verdikten sonra; "sen kimsin?" dedi. Bende kendimi kısaca tanıttım. Yine sinirlenerek; “hayır!” dedi. ‘'Sende bekçisin. (Bu yapmış olduğun olayda bu toprakların bekçisi olduğunun en belirgin delilidir) dedi. Bizler Fatih Sultan Mehmet Hanların, Yavuz Sultan Selim Hanların bize bırakmış olduğu bu toprakların bekçisiyiz.'' dedi.

Yaraladığım şahısların kanunen başka suçlardan aranmaları olduğu için olay yerinden kaçmışlar ve bu sayede ortada bir şikayetçi olmadığı için serbest bırakıldım. Ancak baş komiser Kanun İsmet’in bu sözü aklımdan hiç çıkmadı (Bizler bekçiyiz sözü). Birde beni en çok etkileyen, baş komiser İsmet Bey’in sadece ‘’Birinci’’ sigarası içmesiydi. Misafirliğe gelen insanların ikram ettiği güzel sigaraları bile kabul etmiyordu.

Aradan 5-6 yıl geçince, bende çevrede epeyce tanınan bir insan olmuştum. Bir gün arabayla giderken baş komiser Kanun İsmet’i tek başına yolda yürürken gördüm. Arabadan inerek hemen selam verdim. Bana dönerek şöyle dedi; “Çevremdekiler beni o kadar şaşırtıyorlar ki, dürüst adam olmak için acaba boşuna mı mücadele verdim diye kendi kendime soruyorum?” dedikten sonra yoluna devam etti.

Aradan 5-6 yıl geçtikten sonra eski bir arkadaşımla karşılaştım. Bana Kadıköy Merkez Karakolu’nda zenginlerin yardımlarıyla dağıtılan fitre ve zekatları almak için insanların oluşturduğu kuyrukta baş komiser İsmet Bey’i de gördüğünü söyledi. Bunu duyunca çok üzülmüştüm. Hemen arkadaşlarıma İsmet Baba için bir ev bulup satın almalarını istedim. Çünkü kendisi polis memurluğundan emekli olan kardeşinin evinde kiracı olarak oturuyormuş. Kardeşi polis memuruyken 4-5 katlı binası vardı. Kendisi ise yılların baş komiseriydi fakat oturacak bir evi bile yoktu. Uzun bir süre kendisini arattırdım, hem evi vermek hem de maddi yardımda bulunabilmek için. Ancak kendisine ulaşamadım.

Takriben birkaç ay önce evimin içinde bir tadilat çalışması için gelen görevli arkadaşlardan bir tanesi; “Reis’im merhaba, Ben İsmet Dökmetaş’ın tanıdığıyım. Size bir şey söyleyebilir miyim?'' dedi.“ İsmini duyunca hemen hatırladım. “ Tabi ki kardeşim, gel karşıma otur: İsmet Baba ne yapıyor?” dedim. Çok uzun yıllar geçmiş olsa da bu arkadaş vasıtasıyla kendisine ulaşabileceğim için çok sevinmiştim. Bana İsmet Baba’nın vefat ettiğini söyledi. Kendisiyle beraber bir fabrikanın gece vardiyasında çalıştıklarını Geceleri yaptıkları sohbetlerde İsmet Baba’nın devamlı benden bahsettiğini söyledi. Hatta bir ara bazı insanlar fabrikaya gelip İsmet Baba’yı sorduklarında, ''kendisi burada çalışmıyor.'' diye söyletirmiş. Bu kardeşlerimiz merak edip İsmet Baba güvenlik sebebiyle mi böyle söylüyorsun dediklerinde, ''hayır güvenlik sebebiyle değil, bizim Köroğlu Sedat PEKER kardeşim bana ev hediye etmek ve maddi yardımda bulunmak için beni arattırıyormuş, o yüzden yok dedirttiriyorum.'' dediğinde bu arkadaşımız, ''İsmet Baba neden yok dedittiriyorsun. Herkes Reis ile görüşmeye çalışıyor sen Reis’e yok dedittiriyorsun.'' demiş.

Cennetmekân Sobacı Kanun İsmet’in verdiği cevap ise gerçekten tam kendine yakışır cinsten olmuş; ''O bizim kardeşimiz. Onun yapacağı daha önemli işler var birde biz ona yük olmayalım.’' demiş. Bunları dinlediğimde içim çok burkuldu. Evdeki tadilatta görevli arkadaşı evime bir kez de misafir olarak davet ettim. Yine İsmet Baba’dan anılar anlattırdım. Ayrıca da İsmet Baba’nın mezarının yerinin fotoğraflarını istedim. Gelen fotoğraflara baktığımda içim burkuldu. (Bakımsız bir mezar, bir tahta parçasına elle ismi yazılarak çok kötü bir şekilde mezarın başına çakılmış.) Fotoğrafa uzun bir süre baktıktan sonra; ''İsmet Baba, hayattayken seni güzel imkânlar içerisinde yaşatmama izin vermedin. Ancak hiç değilse mezarının yapılmasını bana çok görme.'' dediğimde ruhen bu izni bana verdiğini hissettiğimden cesaret alarak, rahmetli annemin ve babamın mezarlığının birebir aynısından yaptırdım. İnşallah havalar düzeldiğinde İsmet Baba’nın kabrini ziyaret edip o ziyaretin fotoğraflarını da sosyal medya hesaplarımda sizlerle paylaşacağım.

Kıymetli dostlarım, bazıları diyorlar ya; ''SEDAT PEKER’i kim koruyor, arkasında kimler var. Yoksa bu kadar şeyi tek başına nasıl yapabilir?’’ ( Bu soruyu bana Ergenekon soruşturmasında da sordular.) Belki bugünkü paylaşımım bunlara cevap olmuştur. Her meslekten, her memleketten baş komiser İsmet Baba gibi tanıdığım tanımadığım milyonlarca dostumun hayır duası ile yapıyorum ve yaşadığım sürece de yapmaya devam edeceğim.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

Sedat PEKER

Ziyaretçi Defteri
ismet Karabicak Gönderi no: 157358  /
ismet Karabicak
Reisim; 1975 den sonra Polislik yabmis biri olarak söylüyorum Ismet komiser gibi komiserlerimiz vardi.Insallah simdide öyle komiserler vardir...Ismet Komiserin mekani cennet ve sendende Allah razi olsun.
Muhammed Turan Gönderi no: 157271  /
Muhammed Turan
Selamün Aleyküm abi, seni yakından görmeyi çok istiyorum,milyonların abisi,kardeşi olan Sedat PEKER i.18 yaşındayım ve hayata yön verme çağındayım bu noktada sizinle görüşmeyi arzuluyorum,bu görüşmenin bana Rabbimin verdiği ömrüm boyumca her zaman yardımcı olacağını düşünüyorum ve siz değerli abimi reisimizi saygıyla selamlıyorum.
skaad53@gmail.com Gönderi no: 157251  /
Reisim öncelikle allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun size anlatmak istediğim bir konu var sizin hayatınızı anlatan kitabınızı okurken orada bir yazıya rastladım o yazıda sizin uyuşturucuya karşı mücadele etmenizin yanında sigara ve alkole karşıda tepkili olduğunuz yazıyordu sanırsam ancak sizinle iletişime geçmiş hatta yakınınızda olan kişilerden bazılarını sosyal medyada içki şişeli resimleriyle görüyorum buda beni çok üzüyor ve size gerçek sevgi ve saygı gösterdiklerini düşünmüyorum sizi çok seviyorum sizi koruyup yüceltmesini Yüce ALLAH (cc) dan diliyorum.
Burak Tatar Gönderi no: 157222  /
Burak Tatar
Selamun Aleyküm Reisim;Hikayeyi Okudum ve Çok Etkilendim Köroğlu Sedat PEKER!Reisim;RABBİM Sobacı Kanun İsmet Babanın Mekanını Cennet Eylesin.ALLAH'ım Senden Razı Olsun İnanıyorumki İsmet Babanın Mezarınıda Şenlendireceksin Reisim.İyiki Varsın
ihtiyar_moderator@hotmail.com Gönderi no: 157218  /
S.a bu yazının devamını merakla bekliyorum. Ayni zamanda tabii ki mezarının yerini öğrenmek için de. Hayatımızda dürüst olan calip cirpmayan isimsiz kahramanların sonu ne yazık ki İsmet komiser gibi oluyor. Televizyonlarda başında çıkmayan ama kısacık bir ömrünü bir inanca bir davaya adayan Nice İsmet komiserlerin de ruhları şad olsun. Bizlerin betonarme binalar dikilen oturduğumuz alanlarda rahatça uyuyup rahatça yiyip içtiğimiz anlarda o beton binaların arsasını düşmanlara hainlere vermemek için kanını canını veren bu insanlar olmasa biz ne haller içindeydik acaba kaç tanemiz düşünüyor. Bizler bunun farkında miyiz. Her gün TV karşısına geçip zapladigimiz kanallar maalesef bunları yazıp cizmiyor içimizdeki var olan ruhu öldürmeye cabaladiklarindan başka da bir ise yaramıyor. Kendimize ornek aldığımız yabancı sinema artistleri pembe dizi kahramanlari ne yazıkki İsmet komiserin yanından bile gecemiyor ve biz hala onları örnek alıp duruyoruz. Ruhumuzun derinliklerinde yatan manevi duyguların üzerine toprak örttükce içimizde bulunan tohumlar filizlenemiyor ve meyvesini de veremiyor. Siyonist çakalların Fink attığı ülkemizde aldığımız ürünlerin onlara ait olduğunun farkında olmasakda muslumaniz diyen toplumda onlar çalışanlara namaz dahi kildirmiyor bildiriyor korkutuyor. Peki ama nereye kadar sürecek bu deveran ? Toplumsal bilincimiz ne zaman atalarımızın Osmanlı olduğunun farkına varıp ona gore karakterimiz şekillendirecek. Yilbaslarini kutlarken n zaman bu adetin müslüman olmayanlara ait olduğunu farkedecegiz ? Ne zaman pasta üstlerinde mum yakmayı birakacagiz. Ne zaman zevklerimizi müslim olmayanlarla esitlemeyi bırakıp asimile olmaya başladığımız farkedip bu duruma el koyacağız? Bacagimiza üzerimizde marka diye aldığımız gayri muslimlerin ürünlerini terkedip ne zaman Ahmet amcalarının murat abilerin ürettiklerini alacağız ? Bu bilince en başta kendi nefsim olmak üzere ne zaman ulaşacağız. Ne zaman ???
ramazan satıcı Gönderi no: 157214  /
ramazan satıcı
Yüce ALLAH İSMET babanın mekanı cennet etsin gani gani rahmet eylesin ve yanlış anlama değerli REİSİM bu vatan böyle siz insanların yüzü suyu hürmetine ayakta duruyor ELHAMDÜLLİLAH çok şükür. ''DOĞRULARIN GÖZLE GÖRÜLMEYEN ORDULARI VARDIR''
mustafa caglar Gönderi no: 157210  /
mustafa caglar
S.a reis .reis sizinle bi defa görüşmek istiyorum çokmu şey istiyorum çok uğraşıyorum ama nerdesiniz bilmiyorum ben sizi tanıyorum reis
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız