Duyurular

SEDAT PEKER’i İşadamı CENGİZ KARLI Anlatıyor:

Kıymetli Dostlarım,

Bugünkü paylaşımımda da HAKAN TÜRK beyin yazmış olduğu “Sedat PEKER’in Gerçek Hayatı” isimli kitabından kıymetli dostum CENGİZ KARLI’nın anlatımlarından oluşan 5 sayfalık bir bölümü yayınlayacağım. Umarım okurken keyif alırsınız. Ayrıca şahsımın hayatıyla ilgili merak ettiğiniz konular varsa bazılarına bu kitapta cevap bulabileceğinize inanıyorum.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

SEDAT PEKER’i İşadamı CENGİZ KARLI Anlatıyor:

Hakan TÜRK:

Sedat PEKER’in gerçek hayatını anlatan bir kitap yazıyorum. Siz kendisi ile nasıl ve ne zaman tanıştınız?

Cengiz KARLI:

Sedat Peker ile 1993 yılında tanıştık. Onun tam gençlik ve hareketli olduğu zamanlardı. Yıllar geçse de kendisi hiç değişmez. Biz Reis ile çok güzel bir dost ortamında tanıştık. O günden sonra ailecek görüştük ve eşimde kendisini çok sever.

Hakan TÜRK:

Eşiniz Karadenizli ama siz Gazianteplisiniz bu benim dikkatimi çekti. Sedat PEKER’in çevresinde Türkiye’nin her tarafında insanlar var.

Cengiz KARLI:

Sağlam karakterli, düzgün bir insanı herkes sever. Kendisi Karadenizli olmasına rağmen yanında olan insanlara bakarsanız ülkemizin her yerinden arkadaşları vardır. Hatta Türkiye Cumhuriyeti dışında dünyanın birçok ülkesinde dostları vardır. Çok farklı dostlukları vardır. Kendisi de Kafkas kökenli olduğu için aşırı bir ilgisi vardır Türkçülüğe, Turancılığa. Bence hayatını da bu ideal uğruna yaşıyor. Dünya Türkleri’nin birleşmesi adına çok büyük çaba gösteriyor. İnanılmaz bir insan. Asker ve polis şehit ailelerine her türlü yardımı yapmaya çalışıyor. İnsanların mutlu olabilmesi için yaşayan bir insan. Kendi özel zevkleri için fazla para harcamaz.

Hakan TÜRK:

Bir de şu dikkatimi çekti, Sedat PEKER’in varlığı bu ülkeyi soyanlara veya kendi çıkarları doğrultusunda bu ülkeye yön vermek isteyenleri tedirgin ediyor.

Cengiz KARLI:

Neden tedirgin ettiğine bakalım. Ülke olarak büyük bir deprem yaşadık ve binlerce insanımız öldü. Adapazarı’na ilk ulaşan ve en iyi organizeyi yapan Reis’ti. Bu bir sevgi işi. Sedat PEKER’i severseniz bunu yaparsınız. Bu bir hayır işi. İnsanlar toprağın altında kalmış yakınlarını ararlarken Reis’de onların bütün ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşamlarını devam ettire bilmek için her şeyi yaptı, aklınıza gelebilecek her imkanı sağladı.

Bütün bunlar olurken o zaman ki devlet yetkilileri yemek verilen çadırı kapattılar. Reis insanlara zehir vermiyor ki, ekmek veriyor, kendi evine ekmek götürmeden toprağın altında ki insanların sahiplerine yemek veriyor, çocuklara eşofman pijama getirttiriyor. Kendisine plaket vereceklerine adamı suç örgütü lideri yaptılar. Ergenekon’dan yargılanırken “Sen bu insanlara niye yardım ettin” diye o depremde yaptıklarının hesabını sordular. Keşke böyle bir örgüt olsa, insanlara yardım eden örgüt. Adam gitmiş fakire fukaraya şehit ailelerine ev almış, gitmiş onların bütün ihtiyaçlarını karşılamış. Adam yetişe bildiği her tarafa yetişmeye çalışan bir insan. Bu genç yaşta tarih kitaplarına geçmesi gereken bir delikanlı. Bu insandan ne istiyorsunuz?

Hakan TÜRK:

Sedat PEKER, üniversitede tez konusu olabilecek bir insan. Çünkü ben bu kitapla ilgili çalışma yaparken çok ilginç şeyler anlatıldı.

Cengiz KARLI:

Kendisi ile oturup sohbet ettiğinizde tarih ile ilgili konuştuğunuzda zannedersiniz karşınızda tarih profesörü var. Tıp konusunda konuştuğunuzda dersiniz karşımda tıp doktoru var. Kendini sürekli geliştiren, çağa uyum sağlayan ve hayatın güzelliklerinden mahrum olmuş olan başkaları için yaşayan bir insan.

Bizde üzülüyoruz, yıllarca cezaevinde yatmasına. Çoluğundan çocuğundan uzak olanlara hasret kaldı. Reis cezaevine girdiğinde çocuklarının en büyüğü 6-7 yaşındaydı, şimdi 16-17 yaşında. Zaten o mahkeme salonlarında “cezaevine girdiğimde bir çocuk doğuyor. İlkokula gidiyor ortaokula gidiyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı” diyor. Buna rağmen azminde hiçbir şey kaybetmeden insanlara yardımı hala devam ediyor.

Hakan TÜRK:

Cezaevinden çıktığı gün düğünden gelmiş gibiydi. Bazı insanlar birkaç yıl cezaevinde yattığı zaman unutulur. Fakat Sedat PEKER kesintisiz tam 10 yıl yatmasına rağmen dik duruşundan hiçbir şey kaybetmemişti.

Cengiz KARLI:

Onunda nedeni insanların sevgi seli. Bu sevgiye kimse engel olamaz. İnsanı bir yere kapatıp dışarı çıkmasına engel olabilirsin ama onu sevmelerine engel olamazsın. Halk gerçekleri görüyor. Bir yerlere yemeğe gidiyoruz 100-200 kişi Reis ile resim çektirmek istiyor. Sosyal medyada 2,5 milyon takipçisi var. Bugün bakıyorsunuz devlet büyüklerimizin bu kadar takipçisi yok. Bu bir sevgi selidir. Bu sevgiyi hiçbir güç engelleyemez.

Hakan TÜRK:

Bu kitap daha çıkmadan bazı eleştiriler gelmeye başladı. “ne derece gerçek hayatı?” diye. Bu ve benzeri eleştiriler bizleri yıldıramaz. Çünkü bizler yaptığımız işin doğruluğuna inanıyoruz.

Cengiz KARLI:

Reis ile ilgili birde şöyle bir durum var, bazı kendi bilmez insanlar gidiyor “ Ben Sedat PEKER’in adamıyım” diyor. Halbuki bu tür insanlar emin olun hayatında bir kere bile Reis ile bir araya gelmemiştir. Sanki birileri Reis’i yıpratmak için böyle çakalları yönlendiriyor ki Reis problem yaşasın.

Hakan TÜRK:

Onlardan birisiyle ilgili Avukat Mehmet DOĞURGA’nın bana anlattığına göre: Adamın kendisi aranırken emniyet girip çıkıyormuş, polislerle günde 10-15 defa telefonla konuşuyormuş. Bütün bunlar delilleriyle Sedat PEKER’in avukatı tarafından ispat edilince, bu kumpası kuran emniyet mensupları hakkında dava açılmış ve onlarda cezaevine girmişler.

Hani güzel bir söz vardır “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.” Yani adalet bir şekilde yerini buluyor. Mesela benim birçok subay arkadaşlarım Silivri Cezaevinde uzun süreler yattılar ve çoğunun hayatı söndü, geleceği mahvoldu. Ben şunu hep söylemişimdir, bu ülkede öyle soysuzlar var ki ellerinden gelse Sedat PEKER’i en yakın ağaca asacaklar. Allah’tan onların ne böyle bir gücü var, ne de böyle bir yürekleri var.

Cengiz KARLI:

Devletin adaleti şaşar, savcının adaleti şaşar. Yüce ALLAH’ın adaleti şaşmaz. Reis kimsesiz çocuklara, spastik çocuklara ve terörden ölen insanların ailelerine hep yardım eder, camilerin, medreselerin ve okulların hep ihtiyaçlarını karşılar. Yani yetiştiği her yere elinden geleni yapar. Belki de bu nedenle Reis’e kimi Robin Hood diyor, kimileri de Köroğlu diyor. Adam ister Robin Hood olsun ister Köroğlu olsun yaptığı iş önemli. Kapısına gidiyorsunuz fakir fukara bekliyor. Kimseyi geri göndermiyor.

Hakan TÜRK:

Bu spastik çocuklarla ilgili İzmit’teki bir yetkilileri ile tanıştım. Sedat PEKER’in yaptıklarıyla ayakta kaldıklarını ifade ettiler. Sedat PEKER 20 yıla yakın bir zamandan beri kendilerine hep destek olmuş.

Cengiz KARLI:

Size kendimle ilgili bir şey anlatayım. Galiba 2000 yılıydı, restoran- kafe gibi bir yerim var. Orada 65-70 yaşlarında tuvalete bakan bir kadın görevlimiz vardı. Reis tuvalete falan girdiğinde sohbet muhabbet o yaşlı ablayla. Tabii Reis inanılmaz saygılı o kadın görevlimize. Bir gün gece saat 2 telefon çaldı arayan Reis’ti “Cengiz ben o ablaya bir ev almayı düşünüyorum” dedi ve ertesi gün bana 50 bin lira gönderdi evi aldık. Aradan 2-3 ay geçti kış gelmişti, beni yine aradı. “ Cengiz o evin kaloriferi var mıydı?” dedi. “ Yok” dediğimde “ O zaman eve kombi taktıralım” dedi. Ertesi günü bana para gönderdi ve kombiyi taktırdık. Kış günü kadın üşümesin diye beni aramıştı.

Halbuki o kadıncağız yıllarca Almanya’da çalışmış, çoluğunu çocuğunu büyütmüş ama kendisine kimse yardım etmeyince öyle mağdur olmuş. Çalışmak kutsaldır. 65 yaşında insanların pisliğini temizleyen kadına, evine ekmek götüren kadına yardım eden adam nasıl suçlu dersiniz siz bu insanı nasıl vatan haini olarak yargılarsınız? Bu insanı nasıl 10 sen haksız yere cezaevine yatırabilirsiniz yine de Reis aslanlar gibi yattı. 10 sene sonra çıktı yine aslanlar gibi mücadelesine devam etti. Keşke böyle duyarlı 3- 5 tane adam daha olsa ve bu ülkeyi yönetse.

Hakan TÜRK:

Bir insan yaşamında bir hedef belirler ve ben şu olacağım diye çalışır. Gördüğüm kadarıyla Sedat PEKER, “ Ben bu olacağım” dediği için bu gün kendisi bu konumunda.

Cengiz KARLI:

Bence de olması gerektiği yerde. Demek ki Reis çocukken ben bu olacağım dediği için bugün bulunduğu noktada ve kendisinin bundan da hiçbir şikâyeti yok.

Hakan TÜRK:

Fatih KOCAMAN diye genç bir arkadaşımız oyun oynarken süpermen falanlar olurmuş kendisi de “ Ben Sedat PEKER gibi olacağım” demiş. Neden Sedat PEKER olmak istemesine gelince; Sedat PEKER’in Rize’ye tırlar dolusu yardım gönderdiğini görmesiymiş. Sedat PEKER henüz 15- 16 yaşındayken dahi yaşça kendinden büyük olan insanlar ona Reis’ diye hitap ederek yani onun liderlik vasfını görerek onla bu yola girmişler. Mesela Sivasspor Başkanı Mecnun OTYAKMAZ “ Hakan bey, Reis daha 15 yaşındayken Reis’liğini kabul ettik” dedi. Demek ki insanlar onda bir şey gördükleri için seviyorlar. Boş boş sevgi değil.

Cengiz KARLI:

Bazı insanların yaşları ufak dahi olsa o insana hitap şekliniz farklı olur. O da bu vasıflara sahip. Dünyada her yüz yılda bir böyle insanlar çıkar. Sedat PEKER ile oturduğun zaman etkilenmeme gibi bir ihtimalin yok. İnsanlara yaklaşım şekli, sevgisi, saygısı… İnanılmaz sevgi ve saygılıdır küçüğüne de büyüğüne de. Yüce ALLAH bazı insanlara bazı özellikler vermiştir. Reis’de o insanlardan biridir. Yaşamının 16 senesini cezaevinde geçirmesine rağmen genç yaşında öyle yerlere geldi ki…

Hakan TÜRK:

Çok iyi okuyan insan olduğu bilgi hazinesinden belli oluyor. ALLAH ona çok yönlü bir yetenek vermiş. O da kendisinin sıra dışı olduğunun farkında.

Cengiz KARLI:

Tabii ki farkında olması gerekiyor. Karşınızda milyonlarca insanın sizi sevdiğini görüyorsunuz. Bu nedenle de Reis’in sırtında çok yük var.

Hakan TÜRK:

Sedat PEKER’in çok kuvvetli sezgileri ve farklı bir enerjisi var. Mesela onu tanımayan ve aleyhinde konuşan bir insanı yanına getirsek 10 dakika onunla konuşsa ön yargılarının hepsi silinir. Bu sefer yanında hiç ayrılmak istemez.

Cengiz KARLI:

Mutlaka. Mıknatıs gibi. Onun dostluğunu kazandıktan sonra 3-4 gün onunla konuşamayınca insan kendinde inanılmaz bir psikolojik baskı hissediyor. Dediğim gibi o da demin söylediğim özelliklerden kaynaklanıyor. Yüce ALLAH onu amacına ulaştırır inşallah. Yüce ALLAH onu çocuklarına sevdiklerine bağışlasın. Dost olarak arkadaş olarak inanılmaz bir insan onu çok seviyoruz…

Ziyaretçi Defteri
ugur akduman Gönderi no: 156540  /
ugur akduman
Saygı deger abim sizinle görüşmemiş mumkun mu bana bu onuru yasatırsanız memnun olurum....
erdem Gümüş Gönderi no: 156366  /
erdem Gümüş
Kalem le anlatılarak yazılan günü gelir silinir okunmazsa Yüreğimize yazdık seni koca reis son nefesi verinceye kadar yüreğin karadeniz gibi hırçın dalgalanmasinida durulmasinida bilir koca reis
ELÇİ TÜMEN Gönderi no: 156344  /
ELÇİ TÜMEN
Abi selamualeyküm ben aslen bitlisliyim merdivenköyde doğdum ve halla orda yaşıyorum 26 yaşındayım seni kendimi bildiğim yaştan beri hiç görmemiş şahsım olarak seninle hiç bir araya gelmemiş olsamda ailemin bir parçası ve hiç olmamış bir abi vasfıyla biliyorum herşey kan bağıyla olmaz diye ömrünün yarısını hapiste geçirmene rağmen herşeyden ailenden bile fedakarlık yapmana rağmen her türlü sıkıntıya tek başına başın dik alnın açık bir şekilde mücadele ettin her zaman sana yapılan haksızlıklara senin aleyhine yalan yannış her türlü iftiralara haksızlıklara bir koca dağ misali dim dik ayakta durdun Allah yüce Rabbim seni başımızdan eksik etmesin her zaman mütavazi kişiliğinle yardım sever ve en önemlisi hayata bakış açınla ben ve benim gibi birçok gence örnek olduğun için sana teşekkür ederim reis Allah'a emanet ol ellerinden öperim Allah devletimiz ve bütün Türk devletlerini zeval vermesin senide başımızdan eksik etmesin.BİR UMUTTUR YAŞAMAK.
yusufkavlak06@hotmail.com Gönderi no: 156273  /
reis siyasete gireceğin söyleniyor dört gözle bekliyorum
MURAT BALIKÇI Gönderi no: 156257  /
MURAT BALIKÇI
Reis her Gece Yatmadan Senin ve Sen Olmaya Çalışanların Geçimişine de dualar Ediyorum. “Rabbimiz! Eğer unutur yahut yanlırsak,bizi sorumlu tutma! Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi,bize de ağır yük yükleme!Rabbimiz! güç yetiremiyeceğimiz şeyleri bize yükleme! Bizi affet,bizi bağışla,bize merhamet et! Sen bizim sahibimizsin.Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et!.” ALLAH'A EMANET OL...!
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız