Duyurular

20.10.2014

Kıymetli Dostlarım;

Yolladığınız iletilerde, Suriye’den,Türkiye’ye geçici olarak iltica eden mültecilerle ilgili ne düşündüğümü sormuşsunuz. Daha önce ki paylaşımlarımın birtanesinde bu konuya dolaylı olarak değinmiştim.

2023 hedefi olarak dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olma hayali devlet tarafından, önümüze konulduğunda hepimiz bundan keyif alıyor, keşke olsa diyoruz.

Ekonomimizin güçlü olmasını diliyor, daha yüksek bir refah seviyesine ulaşmak istiyoruz. Ancak bunlara ulaşmak için dönemsel olarak yorgunluklar, gerginlikler, sıkıntılar yaşamak gerektiğinde hemen bir panik havasına, bir korku havasına geri dönüyoruz.

Kıymetli Dostlarım; gönül ister ki, Suriye’den , Irak’tan gelen mülteci kardeşlerimize hepimiz insani yönden yaklaşıp sahip çıkalım. Ancak kimilerimiz diyebilir ki, (zaten söylüyorlar) onların sıkıntısını biz niye çekelim, biz kendi paramızı onlar için niye harcayalım, ülkemize gelip çıkardıkları huzursuzluklara neden katlanalım. Bunlar gibi birçok şeyler söyleniyor.

Onlara söyleyeceğim tek şey; eğer ki insani ve vicdani yönünüz size bu yardımı yapmamız gerçeğini anlatmıyorsa, o zaman bu kişilere tavsiyem, yaşanan gelişmelere akıl süzgeci ile bakmalarıdır. Bana yazdıkları iletilerde, “Reis, Suriyeli sığınmacılara şimdi de çalışma belgeleri vereceklermiş, yakında bunlara kimlikte verirler diyorlar”

Kıymetli Dostlarım; Bence devletin de, düşüncesi zaten bu yönde. Önce çalışma izni verecekler, daha sonrasında ise, insani birçok haklarından dolayı bu sığınmacılara pasaport da verecekler. Sınırın diğer tarafın da ki bu insanların akrabaları veya tanıdıkları Türkiye’ye gelen sığınmacıların, Türk pasaportuyla rahatça dolaştıklarını görünce, onlar da bu hakkı kullanmak isteyecekler. Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir ihtimalle onlara da bizim pasaportlarımızdan verecektir. Ve bizim pasaportlarımızla seyahat eden bu insanların, yaşadığı topraklarda dolayısıyla bizim etki alanımızın bir parçası olacaktır. Yaşadığımız yüzyılda, artık savaşlarla toprak işgal etme dönemi, neredeyse imkansız hale gelmiştir. Biz bu toprakları tabi ki kendi devletimizin içine katmayacağız. Onlar tabi ki ayrı bir devlet olacaklar. Ancak bizim pasaportumuzu kullanan, bizim üzerimizden Avrupa’ya rahatça ulaşan orada ki halklar, kaderlerini gönül rahatlığıyla Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlayacaklar.

Bundan 10- 15 sene önce Türkiye, Amerika’nın Ortadoğu jandarması olarak söylenirdi. Yani onların gözünde rütbemiz karakol komutanı düzeyindeydi. Değişen şartlar, gelişen olaylar ve bölgedeki kaotik durum nedeniyle, ayrıca da devletimizin ön almasıyla bu durum hızlı bir şekilde değişti. Amerika, İsrail, Avrupa birliği gibi ülkeler bize albaylık rütbesini artık layık görüyorlar. Ancak bunun ilerisi asla yok ve olmayacak diyorlar. Bizim Devlet görevlilerimiz ise bu şekilde düşünmüyorlar. Bu kargaşadan, kaotik durumdan daha fazla yararlanmamıza ve oradaki akraba halkların haklarını da, adil olarak bizim daha iyi koruyacağımıza inanıyorlar. Kendilerince çıta olarak el altından bu coğrafyanın tek hakimi biziz mefkuresini yayarken, ilerleyen zamanlarda bölgenin kaderini Amerika ve diğer güçlerle eşit olarak belirlemeye bence tabi ki razı olacaklar. Amerika ve diğer ülkeler kendi kontrolündeki gazetecilere yazı yazdırıp, ekonomimizle oynayıp bizi panik havasına sokarak, albaylığı kabul etmemizi istiyorlar. Ancak sinirleri biraz sağlam olan herkesin görebileceği üzere bize bu coğrafyadan çıkması gereken imkan çok daha fazla olmalıdır. Şu ana kadar ekonomik kriz çıkarmayı başaramadılar. Her denemelerin de Katar ve Kuveyt’ten ayrıca da başka yerlerden gelen nakit para fonlarıyla kriz tehlikeleri atlatıldı.

Sinirlerimizi biraz sağlam tutup kendi kendimizi panik havasına sokmazsak, zaten Amerika ve diğer güçlerden çok daha iyi teklifler almamız kaçınılmaz olacaktır. Şunu asla unutmamalıyız; her sıkıntıda dengi kadar veya daha fazlası olan kazancın tohumları vardır. Bir düşünürün söylemiş olduğu gibi, “Zafer,bir bedel öderseniz gelir”. Kendimize sormamız gereken soru şudur; Ne kadar ödemeye hazırım. Sinirlerimizi bir süre sağlam tutup, panik havasından uzak durmamızın herhalde çok büyük bir bedel olmayacağını düşünüyorum.

Kıymetli Dostlarım; Türk birliğinin en önemli parçalarından biri olan Azerbaycan’ın 18 Ekim’deki 23. Bağımsızlık yılına kavuşmasını tüm mutluluğum, sevincim ve gururumla kutluyorum.

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Ziyaretçi Defteri
Uğur ermiş Gönderi no: 154221  /
Uğur ermiş
Sayğı değer reisim gerek sosyal medyadan gerekse ulusal basından sizi yakından takip eden bi Bursa delikanlısı olarak yapmış olduğunuz hayır işlerini onur Verdiğiniz cemiyetleri nacizane takrire şayan buluyorum Bursa'ya yolunuz düşerse sizinle bizzat Tanışma şerefine Nail olmak istiyorum yüce Allah yar ve yardımcınız olsun sizin gibi adaletli insanları başımızdan eksik etmesin saygılarımı sunar sizi emanetlerine daima sahip çıkan Allah'a emanet ederim
sebahattin durak Gönderi no: 154218  /
sebahattin durak
kendi saglıgımla önemli sedat abim seninle konuşmak istiyorum abi nolur
sebahattin durak Gönderi no: 154216  /
sebahattin durak
meraba reisim abi senle kendi şahsıma özel bir konuda konuşmak istiyorum abi yardımına ihtiyacım var yardım edicek kimsem yok abi
Oguz coskun Gönderi no: 154148  /
Oguz coskun
benı arıyacagını umut edıyorum
Oguz coskun Gönderi no: 154147  /
Oguz coskun
reis sana ulaşamıyacam herhalde sana ulaşmam lazım ne yapmalıyım
İsmail Akman Gönderi no: 154123  /
İsmail Akman
Reisim hatırlayan güzelse,hatırlanan çok daha güzeldir.saygıyla ellerinizden öper,hayırlı cumalar dilerim.ben engelliyim sizinle görüşmem gerekiyor,bazı konuda mağdur durumdayım,mazeretim var sizin halledeceğinize inanıyorum çünki çok acil randevunuzu bekliyorum.ALLAHA EMANET OL.
oktay Gönderi no: 154093  /
oktay
selam aleyküm canım abi ğüzel ellerinden öperim sonsuz sayğılarımı iletirim.Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki; ''Hatırlayan güzelse, Hatırlanan da güzeldir. Gül bahçesine giren ya gül olur, yada gül kokar.'' Yaradanın affına, Resul'ün şefaatine, Cennetin en güzel köşesine mazhar olabilmeniz dileğiyle, Cumanız Mübarek Olsun...Selam ve Dua ile..! BİR UMUTTUR YAŞAMAK ALLAHA emanet olun.
esdadas@hotmail.com Gönderi no: 154090  /
saygıdeğer sedat abim kocaeli karamürselden hanifi ben seninle konuşmak istediğim çok önemli bir konu var abim eğer ulaşmak istersen bu kardeşini nasıl mutlu edeceğini tahmin bile edemezsin [email protected]
Burak Şahin Gönderi no: 154064  /
Burak Şahin
Buraya canım sıkıldıkça yazı yazdım her başıma kötü birşey geldiğinde ağzımdan çıkan tek söz BİR UMUTTUR YAŞAMAK Reisimizin bi sölediği birşey var korku yetim büyüdüm hayata korkusuzca baktım Ama şu sayfada yazdığın herşey reisim okumadığından eminim yolun yolumuzdur reisim Eyer buraya yazdıklarım okunsaydı reisimin en sevdiği kişi vanlı natonun yiğeni onu okuduğu zaman elbet bana bi geri dönüş olurdu. Benimde bir sözüm var bakmayın duruşlarıma asi atışlarıma yolum Reisimin yoludur
Kadir ÖZENÇ Gönderi no: 154049  /
Kadir ÖZENÇ
@sedat_peker Reis seni görmek istiyorum ama iş olsun diye değil cânı gönülden gelen bir istek ile birlikte senden ders alabilmek bilgilerinden faydalanmak istiyorum. Ben Sakarya / Akyazı'da yaşıyorum Sinan(Ateş) abimizi reisimizi gördüğümde soruyorum sizi görebilme imkanım var mı diye iki ay sonra gidebileceğini sizinle görüşüceğini söyledi bana. Yalnız bu iki ay hiç bitmedi çünkü her gördüğümde iki diyor ve gidiyor. Sakarya / Akyazı Ülkü Ocağı Ortaöğretim Teşkilatı - A.A.İ.H.L Başkanı Kadir ÖZENÇ. Gereğini arz ederim..
turker.ergun73@gmail.com Gönderi no: 154008  /
Merhaba Sedat bey , cok uzun yillar Amerika'da yasadim, finans masteri , calisma hayati, cocuklar derken 15yil gecmis. Ama uzak da olsak kalbim sizinleydi, uzak da olsak size yapilan haksizliklari ibretle izledim. Allahin beni tekrar memleketime kavusturdu. En buyuk idealim bir hukukcu, finans uzmani olarak sizin yaninizda olup size elimden geldigince katkida bulunmak. Istanbul'da yasiyorum artik ailemle ve umuyorum sizinle karsilikli da tanisma imkanim olur. Hayirli gunler dilerim.
eylül uysal Gönderi no: 153981  /
eylül uysal
reis cansın. seni cok seviyorum.iyki varsın varlığın benim için paha biçilemez şekilde değerli.. iyiki varsın BİR UMUTTUR YAŞAMAK...
ferhat tunç Gönderi no: 153944  /
ferhat tunç
selamın aleykum reisim Adıyamandan selamlar varlığın yeter senin Bir umuttur yaşamak !
Mesaj göndermek için ilgili alanları doldurunuz
Gönderinizde resminizin gözükmesi için facebook ile giriş yapınız. 
E-Mail Adresiniz
Mesajınız